10 bibliotek i klas PHP które warto znać

phpclass-title.jpg

PHP jest jednym z najpopularniejszych obecnie języków programowania i jak na razie liderem w swojej klasie. Wynikiem jego popularności są szeroko dostępne biblioteki i klasy pozwalające na szybsze i wydajniejsze programowanie. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że nie każdy lubi używać nie swoich rozwiązań, sam kiedyś miałem takie przekonania, ale z czasem człowiek uświadamia sobie, że nie ma czasu na pisanie solidnych, przetestowanych klas. Dlatego przygotowałem, krótką listę bibliotek, które moim zdaniem mogą się przydać w codziennej pracy.

PHPMailer

Bardzo popularna biblioteka wspomagająca wysyłanie maili. Umożliwia wysyłanie poczty poprzez SMTP, wysyłanie załączników, maili zwykłym tekstem i HTML. Co prawda ostatnia aktualizacja klasy była dość dawno, ale ciągle jest to rewelacyjne narzędzie do wysyłania maili.

SwiftMailer

Konkurencja powyższej biblioteki, posiada praktycznie identyczne możliwości. Dużym plusem tej biblioteki jest dosyć dobra dokumentacja.

Doctrine

Doctrine to potężne narzędzie do zarządzania danymi z baz danych, właściwie złożone z dwóch projektów: Object Relational Mapper (ORM) oraz Database Abstraction Layer. Dzięki, niemu projektowanie modeli w systemach może być zdecydowanie bardziej zautomatyzowane.

Propel

Podobnie jak w przypadku klas do obsługi poczty, tak dla klas zarządzania bazą danych należy wspomnieć o konkurencji Doctrine, czyli Propelu. Zarówno jeden jak i drugi mają ogromne możliwości, wielokrotnie prześwietlone na forach i blogach.

HTML Purifier

Doskonała klasa PHP, uznawana za jeden z najlepszych sposobów na walkę z XSS. Dba również o poprawność obrabianego w PHP kodu HTML. Według mnie niezbędne narzędzie w codziennej pracy.

SimplePie

Ciekawa i rozbudowana klasa do zarządzania swoimi kanałami RSS i Atom.

BigDump

Rewelacyjne narzędzie do wrzucania bardzo dużej ilości danych do bazy. Doskonale radzi sobie z stroną kodową danych. Kolejne po HTML Purifier niezbędne narzędzie w wielu frameworkach.

Open Power Template

Wydajny i ciekawy system szablonów napisany w PHP5. W szczególności warto zwrócić na niego uwagę, gdyż jest to projekt stworzony i rozwijany przez Polaków.

PHPExcel

Bardzo dobra klasa do odczytywania i zapisywania plików w formacie Excel 2007. Na stronie projektu można znaleźć szeroki opis co umożliwia ta biblioteka oraz dema doskonale prezentujące możliwości klasy.

WideImage

Biblioteka ułatwiająca prace z obrazkami. Posiada standardowy zestaw możliwości w tego typu klasach, zmienianie obrazu, obcinanie, dodawanie znaków wodnych. Klasa jest prosta, wydajna i posiada większość potrzebnych możliwości. Jeżeli czegoś nam brakuje możemy bibliotekę w prosty sposób poszerzyć o interesującą nas funkcjonalność.

Czegoś Wam brakuje?

Jeżeli znacie i cenicie jakieś inne niewymienione w tym artykule klasy zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzach.

DyskusjaKomentarze: 3

 • Tomasz Kowalczyk 14 styczeń 2011 17:31
  Ciekawe zestawienie, ze swojej strony dorzuciłbym jeszcze phpThumb, który może nie jest aż tak "mocny" jak jego odpowiedniki, ale pozwala szybko uzyskać dobry efekt bez wielkiego nakładu pracy.
  • Krzysztof Bachula 15 styczeń 2011 21:35
   Właśnie z bibliotekami graficznymi to jest sprawa taka, że wszystkie one mają praktycznie identyczną funkcjonalność. Ja używam akurat WideImage i szczerze to nawet nie pamiętam dlaczego akurat ją wybrałem, ale spełnia swoje zadanie i to jest najważniejsze.
 • Michał 05 marzec 2020 14:31
  Ostatnia z wymienionych WideImage wielokrotnie okazywała się wybawieniem w rpacy nad grafikami.

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2022 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link