Adobe zapowiedziało Creative Suite 5.5

cs55-title.jpg

Pakiet Adobe zanany jest chyba wszystkim osobom, w jakimkolwiek stopniu powiązanym z branżą projektowania i tworzenia stron internetowych. Poza programami często opisywanymi na naszym blogu w dziale Photoshop i Illustrator, można znaleźć szereg aplikacji przydatnych przy składaniu tekstu (InDesign), montażu filmów (After Effects), czy tworzenia animacji (Flash). Programy z pakietu CS5 z pewnością można określić jako najwyższej jakości, ale jakości za którą trzeba również sporo zapłacić. Niedawno Adobe zapowiedziało Creative Suite w wersji 5.5 i w tym artykule krótko przyjrzymy się co ciekawego przygotowała dla nas firma Adobe.

Abonament

Chyba najważniejszą zmianą jest możliwość abonamentowego nabycia wszystkich pakietów. Czyli za pewną określoną kwotę od kilku do kilkuset dolarów miesięcznie, w zależności od wybranego pakietu i czasu na jaki weźmiemy abonament. Rozwiązanie to wydaje się najciekawsze dla agencji interaktywnych i firm, które często zatrudniają na umowę zlecenie lub w zależności od ilości i wielkości zleceń. Dla małych firm i osób prywatnych opłacalność tego rozwiązania jest wątpliwa i po przeliczeniu już tak korzystna nie jest.

Dodatkowym atutem systemu abonamentowego jest brak konieczności zakupu aktualizacji. Dopóki płacimy abonament mamy pewność, iż zawszę będziemy mieć możliwość korzystania z najnowszych wersji programów. Tylko czy akurat w przypadku CS ma to znaczenie? Ja swoją CS5 kupiłem prawie rok temu i dopiero teraz pojawia się zapowiedź nowej wersji, która nie wydaje się być aż tak rewolucyjna, aby wymagała ode mnie zakupu nowej wersji.

Osobna kwestia to oczywiście specyfika naszego kraju i w jakiej formie abonament ten będzie możliwy do nabycia. Czas pokarze.

Wsparcie dla urządzeń mobilnych

Ostatnimi czasy cały świat IT kręci się wokół urządzeń mobilnych i tabletów. Firma Adobe postanowiła oczywiście skorzystać z koniunktury i dodało wiele usprawnień i modułów wspierających tworzenie aplikacji dla urządzeń mobilnych, zwłaszcza ActionScript i Flex. Dreamweaver 5.5 dodał poprawione wsparcie dla jQuery, włącznie z frameworkiem jQuery Mobile.

Bardzo ciekawie zapowiadającą się nowością jest wieloekranowy podgląd, który pozwoli nam zobaczyć efekt naszej pracy w wielu rozmiarach i rozdzielczościach, włączając to urządzenia mobilne. InDesign 5.5 wzbogaci się w nowe opcje wspomagające tworzenie i publikacji ebooków i e-publikacji włączając w to film i muzykę odtwarzaną za pomocą HTML5. Po więcej nowości zachęcam do odwiedzenia oficjalnej strony nowego produktu firmy Adobe.

Czy warto?

Na takie pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, dla osób zajmujących się w głównej mierze urządzeniami mobilnymi, może to być bardzo ciekawa aktualizacja. Zdecydowanie warto śledzić nadchodzące zmiany, zwłaszcza czekam na prezentacje wizualne nowości w zapowiedzianym na maj 2011 pakietu Adobe Creative Suite 5.5.

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2021 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link