Aplikacja QuoteBase – szybkie i proste wyceny

quote-title.jpg

QuoteBase jest nieskomplikowaną aplikacją webową, której podstawowym zadaniem jest wspomaganie generowania wycen i odpowiedzi na zapytania ofertowe. Narzędzie to znajduje się w fazie beta i dostęp do niej jest limitowany. W momencie pisania tego tekstu dostępne jest jeszcze ponad 1000 wejściówek. Autorzy postanowili zainwestować w przyszłościowe technologię i stronę swoją oparli już o HTML5. Z ciekawości przyjrzałem się działaniu aplikacji pod legendarną już IE6 i wygląda to bardzo przyzwoicie, ale mimo wszystko nie polecam korzystać z tego typu produktów pod nieaktualnymi przeglądarkami.

Wygląd i funkcjonalność

Graficznie i estetycznie aplikacja wygląda bardzo przyzwoicie. Można powiedzieć, że jest charakterystycznym przedstawicielem swojego gatunku. Gradienty i cienie na porządku dziennym, bardzo prosta i czytelna nawigacja oraz duże dobrze uwydatnione „call-to-action buttons”.

Opcje to pierwsze miejsce, które wypada odwiedzić w aplikacjach webowych.

QuoteBase - opcje

W tym przypadku postawiono na całkowity minimalizm. Ustawienie waluty, zmiana hasła i dodanie logo to jedyne możliwości zmiany preferencji, przynajmniej na razie. W kolejnych zakładkach możemy dodać współpracowników i klientów. Sprowadza się to właściwie do podania nazwy i adresu email. Dla jednych może to być wada, ja uważam, że takie informacje w zupełności wystarczają (może przydałby się jeszcze pole komentarzu przy klientach). Wiele aplikacji umożliwia uzupełnianie mnóstwa danych, typu adresy, telefony, pracownicy itp., ale doświadczenie pokazało, że mało kto traci czas na uzupełnianie tych pól.

Następnie przechodzimy do najważniejszego elementu aplikacji, czyli wycen. Podajemy nazwę i dodajemy ewentualne załączniki np. ze specyfikacją, po czym przechodzimy do właściwego pola gdzie tworzymy wycenę:

QuoteBase - wycena

Mamy możliwość dodania nazwy, krótkie opisu i ceny zależnej od kilku parametrów. W prosty sposób możemy dodać stawkę podatku lub odliczyć rabat. Ostateczny wygląd naszej wyceny prezentuje poniższy zrzut ekranu:

QuoteBase - wycena koniec

Jak widać forma prezentacji przypomina fakturę. Według mnie nie jest to najszczęśliwszy pomysł. Raz, że w przypadku większej liczby elementów wyceny, oraz co najważniejsze, dłuższych komentarzy, może się ona stać bardzo nieczytelna. Dwa to możliwość onieśmielenia, niektórych klientów samym wyglądem przypominającym fakturę.

Podsumowanie

Aplikacja QuoteBase jest niezwykle prostym narzędziem, ale całkiem przyzwoicie spełniającym swoje zadanie. Brakuje w niej większej możliwości personalizacji wyglądu wyceny, w szczególności pod względem tłumaczenia angielskich zwrotów. Osobiście lubię, oprócz standardowej wyceny, dopisać kilka ważnych komentarzy i opisów oferowanych usług, czego w tym programie nie jestem w stanie osiągnąć. Jednak do szybkiej wyceny, prostych czynności o w miarę ustalonych wartościach rynkowych, nadaje się bardzo dobrze. Zachęcam do własnego testowania i dzielenia się opiniami o tym produkcie i podobnych aplikacjach webowych.

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2022 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link