Kategoria: Artykuły

Nowości w NetBeans 7.2

Wielkimi krokami nadchodzi kolejna wersja mojego ulubionego IDE – NetBeans o numerze wersji 7.2. Jak zwykle lista zmian jest imponująca. Osobiście skupie się na najciekawszych nowościach w kontekście programowania w PHP.

Wsparcie dla PHP 5.4

Developerzy NetBeans bardzo szybko zareagowali na premierę najnowszej wersji PHP, o której wspominałem już na łamach Webnote. Mamy więc do dyspozycji wsparcie dla:

  • Traits
  • Skrócona składnia tablic
  • Array Dereferencing
  • Podpowiadanie składni dla obiektów anonimowych
  • Prawidłowe podpowiedzi i oznaczanie błędów przy zmiennych w postaci binarnej

Ogólnie zmiana dla mnie mało znacząca, gdyż jeszcze nie miałem przyjemności skorzystać z PHP 5.4 przy komercyjnych projektach. Ale dobrze wiedzieć iż programiści NetBeans szybko reagują na nowości w PHP.

Czytaj dalej...

Chrome prowadzi w światowym rankingu przeglądarek internetowych

Trochę ponad rok temu wspominałem o niesamowitym wzroście popularności przeglądarki Chrome. Tym razem Firma Google zanotowała kolejny sukces. Według statystyk statcounter.com Chrome wyszedł na prowadzenie w wyścigu przeglądarek w ujęciu globalnym. Zdetronizował prowadzącą do tej pory przeglądarkę firmy Microsoft Internet Explorer. Jest to niewątpliwie ogromny sukces firmy Google.

W Polsce IE zostało już dawno zdetronizowane przez Firefoxa. W naszym kraju przeglądarka ta wydaje się posiadać pewną i stabilną pozycję w okolicach 50% rynku. Chrome przez cały 2011 rok notował całkiem przyzwoity wzrost, który obecnie się ustabilizował w okolicy 25%.

Nie mogę powiedzieć abym był zaskoczony wynikami Chroma na świecie. Dla mnie jest to bardzo dobra, szybka przeglądarka, która spełnia wszystkie moje oczekiwania. Podobnie jak FireFox swoją największą moc bierze z imponującej bazy ciekawych i przydatnych wtyczek.

Czytaj dalej...

Gdzie założyć bloga? Darmowe systemy blogowe

Blogi to bardzo ciekawy sposób na kultywowanie i dzielenie się swoimi zainteresowaniami z innymi użytkownikami Internetu. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć dlaczego ludzie blogują. Jedni robią to dla pieniędzy, inni chcą dzielić się wiedzą i doświadczeniem, a jeszcze inni pragną w ten sposób podnieść swoją markę i autorytet. Możemy także blogować dla zabawy, aby zrzucić z siebie balast stresu nagromadzonego np. w pracy, komentować anonimowo pewne wydarzenia itp. Co zatem stoi na przeszkodzie abyś i TY miał swojego bloga? Jeżeli masz coś ciekawego do przekazania innym, to w tym artykule poznasz jak szybko stworzyć swojego bloga za darmo. Do realizacji tego celu pomocne dla nas będą popularne platformy blogowe.

Blogger.com

Blogger

Darmowa platforma blogowa pod patronatem Googla. W mojej opinii najlepszy darmowy wybór w danym momencie. Po ostatnim odświeżeniu wizerunku wszystkich aplikacji Googla, panel administracyjny działa rewelacyjnie. Dodawanie kolejnych artykułów jest wygodne i wyjątkowo proste. Założenie takiego bloga posiadając konto w Google to naprawdę kilka minut.

Zalety:

  • prosty i czytelny interfejs
  • ciekawe i ładne szablony blogów
  • łatwa obsługa
  • możliwość dodania własnych reklam AdSense

Wady: Brak

Czytaj dalej...

Pinterest nowym hitem internetu?

Przeglądając swoje RSS’y w co drugim blogu pojawiała się wzmianka na temat nowej i wspaniałej aplikacji internetowej zwanej Pinterest. Pojawiło się wiele artykułów wychwalających wspaniałość i niezwykłe możliwości marketingowe aplikacji. Równocześnie można było przeczytać głosy blogerów podchodzących ostrożnie do tematu, a także krytykujących Pinterest. Skąd więc taki szał na tą nową aplikacje internetową? Kto i dlaczego krytykuję Pinterest? I wreszcie czym tak naprawdę jest Pinterest?

Czym jest Pinterest?

Pinterest to kolejna aplikacja internetowa typu „bookmark”. Czyli umożliwiająca zapisywanie i przechowywanie ciekawych materiałów znalezionych w Internecie, oraz śledzenie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Hmmm… brzmi znajomo, prawda? Czym zatem Pinterest różni się od aplikacji typu Delicious, Google Bookmark, Diigo, Mister Wong i wielu innych? Zasadnicza różnica polega na tym, iż Pinterest skierowany jest na przypinanie i dzielenie się obrazkami, zdjęciami i infografikami. Dodatkowo swoimi „pinami” możemy dzielić się ze znajomymi na Facebooku i Twitterze.

Wygląd i działanie Pinterest

Aby zacząć pracę z Pinterest musimy się zarejestrować. W aplikacji tej zastosowano interesujący model rejestracji, który polega na prośbie o zaproszenie do Pinterest. Jest to ostatnio modny sposób zdobywania zarejestrowanych użytkowników, pozwala w prosty sposób kontrolować napływ nowych użytkowników. Nie bez znaczenia jest także aspekt psychologiczny tego modelu, gdyż na pewien sposób zostajemy zaproszeni do serwisu co podświadomie nastawia nas pozytywnie do aplikacji. Osobiście zaproszenie otrzymałem już po kilku godzinach. Podczas rejestracji przechodzimy kilka prostych kroków: wpisujemy dane, podajemy interesujące nas kategorię oraz wybieramy podział dla kategorii do których będziemy przypinać zdjęcia.

Czytaj dalej...

Case study – proces tworzenia logo

Ostatnio w wolnym czasie pracowałem nad nowym logo swojej firmy, której podstawowym celem jest tworzenie stron internetowych, oraz usługi związanę z tą branżą. Pierwszy logotyp, zrobiony w ciągu 5min, powoli przestał mi odpowiadać, dlatego nadszedł czas na zaprojektowanie prawdziwego logo, zwłaszcza, iż jedną z oferowanych usług jest właśnie przygotowywanie identyfikacji wizualnej firm. W artykule chciałem przy okazji zaprezentować typowy proces towarzyszący pracy nad nowym znakiem firmowym.

Zbieranie informacji

W tym konkretnym przypadku, krok ten był nieistotny. Jednak zawsze po uzgodnieniu warunków z klientem, musimy zebrać jak najwięcej informacji na temat zainteresowanej firmy, jej branży, oraz docelowych klientach. Łatwo wyobrazić sobie sytuacje i konsekwencje, gdzie np. dla kancelarii prawniczej przygotujemy, wielokolorowe logo w luźnym klimacie. Intuicyjnie możemy stwierdzić, że coś się nie zgadza.

Pomysły i szkice

Posiadając już niezbędne informacje przystępujemy do najistotniejszego etapu pracy, czyli szkicowanie pomysłów. Bierzemy blok lub zeszyt, ołówek, siadamy wygodnie i przelewamy wszystkie pomysły na papier. Działa to na zasadach podobnych do burzy mózgów. Na tym etapie nie ma złych pomysłów i nie powinno się od razu wykluczać żadnych projektów.

Czytaj dalej...

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link