Kategoria: Ogólne

Nowości w NetBeans 7.2

Wielkimi krokami nadchodzi kolejna wersja mojego ulubionego IDE – NetBeans o numerze wersji 7.2. Jak zwykle lista zmian jest imponująca. Osobiście skupie się na najciekawszych nowościach w kontekście programowania w PHP.

Wsparcie dla PHP 5.4

Developerzy NetBeans bardzo szybko zareagowali na premierę najnowszej wersji PHP, o której wspominałem już na łamach Webnote. Mamy więc do dyspozycji wsparcie dla:

  • Traits
  • Skrócona składnia tablic
  • Array Dereferencing
  • Podpowiadanie składni dla obiektów anonimowych
  • Prawidłowe podpowiedzi i oznaczanie błędów przy zmiennych w postaci binarnej

Ogólnie zmiana dla mnie mało znacząca, gdyż jeszcze nie miałem przyjemności skorzystać z PHP 5.4 przy komercyjnych projektach. Ale dobrze wiedzieć iż programiści NetBeans szybko reagują na nowości w PHP.

Czytaj dalej...

Chrome prowadzi w światowym rankingu przeglądarek internetowych

Trochę ponad rok temu wspominałem o niesamowitym wzroście popularności przeglądarki Chrome. Tym razem Firma Google zanotowała kolejny sukces. Według statystyk statcounter.com Chrome wyszedł na prowadzenie w wyścigu przeglądarek w ujęciu globalnym. Zdetronizował prowadzącą do tej pory przeglądarkę firmy Microsoft Internet Explorer. Jest to niewątpliwie ogromny sukces firmy Google.

W Polsce IE zostało już dawno zdetronizowane przez Firefoxa. W naszym kraju przeglądarka ta wydaje się posiadać pewną i stabilną pozycję w okolicach 50% rynku. Chrome przez cały 2011 rok notował całkiem przyzwoity wzrost, który obecnie się ustabilizował w okolicy 25%.

Nie mogę powiedzieć abym był zaskoczony wynikami Chroma na świecie. Dla mnie jest to bardzo dobra, szybka przeglądarka, która spełnia wszystkie moje oczekiwania. Podobnie jak FireFox swoją największą moc bierze z imponującej bazy ciekawych i przydatnych wtyczek.

Czytaj dalej...

Case study – proces tworzenia logo

Ostatnio w wolnym czasie pracowałem nad nowym logo swojej firmy, której podstawowym celem jest tworzenie stron internetowych, oraz usługi związanę z tą branżą. Pierwszy logotyp, zrobiony w ciągu 5min, powoli przestał mi odpowiadać, dlatego nadszedł czas na zaprojektowanie prawdziwego logo, zwłaszcza, iż jedną z oferowanych usług jest właśnie przygotowywanie identyfikacji wizualnej firm. W artykule chciałem przy okazji zaprezentować typowy proces towarzyszący pracy nad nowym znakiem firmowym.

Zbieranie informacji

W tym konkretnym przypadku, krok ten był nieistotny. Jednak zawsze po uzgodnieniu warunków z klientem, musimy zebrać jak najwięcej informacji na temat zainteresowanej firmy, jej branży, oraz docelowych klientach. Łatwo wyobrazić sobie sytuacje i konsekwencje, gdzie np. dla kancelarii prawniczej przygotujemy, wielokolorowe logo w luźnym klimacie. Intuicyjnie możemy stwierdzić, że coś się nie zgadza.

Pomysły i szkice

Posiadając już niezbędne informacje przystępujemy do najistotniejszego etapu pracy, czyli szkicowanie pomysłów. Bierzemy blok lub zeszyt, ołówek, siadamy wygodnie i przelewamy wszystkie pomysły na papier. Działa to na zasadach podobnych do burzy mózgów. Na tym etapie nie ma złych pomysłów i nie powinno się od razu wykluczać żadnych projektów.

Czytaj dalej...

Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia w Internecie?

Dobrej jakości zdjęcia potrafią być wyjątkowo przydatne, zarówno przy tworzeniu projektu graficznego, czy też kolejnych artykułów na swoich stronach i blogach. Problemem jest jednak znaleźć darmowe zdjęcia dobrej jakości. Zwłaszcza jeżeli poszukujemy ciekawych zdjęć do artykułów na hobbystyczne blogi, które nie przynoszą jeszcze dużego dochodu i nie stać osoby prowadzącej na opłatę zdjęć. W tym artykule postaram się opisać kilka ciekawych miejsc, w których można znaleźć na prawdę dobrej jakości zdjęcia.

Flickr

Flickr jest jednym z najciekawszych portali społecznościowych, umożliwiających dzielenie się swoimi zdjęciami ze znajomymi i osobami odwiedzającymi serwis. Jednocześnie jest to prawdziwa kopalnia zdjęć, które możemy wykorzystać w swoich projektach i wpisach. Jedyne o czym należy pamiętać to wejść do zaawansowanego wyszukiwania i zaznaczyć opcje „Only search within Creative Commons-licensed content” oraz „Find content to use commercially”. Teraz przeszukując interesującą nas tematykę otrzymamy zdjęcia, które możemy wykorzystać w naszej pracy nawet w celach komercyjnych.

Przypominam, aby zawsze zapoznać się z licencją, akurat na Flickr najczęściej wymagane jest uznanie autorstwa, czyli podanie autora zdjęcia i linku do zdjęcia w serwisie. Nie jest to duży koszt za na prawdę wysokiej jakości zdjęcia.

Czytaj dalej...

Adobe zapowiedziało Creative Suite 5.5

Pakiet Adobe zanany jest chyba wszystkim osobom, w jakimkolwiek stopniu powiązanym z branżą projektowania i tworzenia stron internetowych. Poza programami często opisywanymi na naszym blogu w dziale Photoshop i Illustrator, można znaleźć szereg aplikacji przydatnych przy składaniu tekstu (InDesign), montażu filmów (After Effects), czy tworzenia animacji (Flash). Programy z pakietu CS5 z pewnością można określić jako najwyższej jakości, ale jakości za którą trzeba również sporo zapłacić. Niedawno Adobe zapowiedziało Creative Suite w wersji 5.5 i w tym artykule krótko przyjrzymy się co ciekawego przygotowała dla nas firma Adobe.

Abonament

Chyba najważniejszą zmianą jest możliwość abonamentowego nabycia wszystkich pakietów. Czyli za pewną określoną kwotę od kilku do kilkuset dolarów miesięcznie, w zależności od wybranego pakietu i czasu na jaki weźmiemy abonament. Rozwiązanie to wydaje się najciekawsze dla agencji interaktywnych i firm, które często zatrudniają na umowę zlecenie lub w zależności od ilości i wielkości zleceń. Dla małych firm i osób prywatnych opłacalność tego rozwiązania jest wątpliwa i po przeliczeniu już tak korzystna nie jest.

Czytaj dalej...

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link