Gdzie szukać porad i rozwiązań problemów z PHP

pomoc-php-title.jpg

Ciężko mi w to uwierzyć, ale Webnote w zamyśle miał być blogiem, w którym miały dominować wpisy na temat PHP. Do tej chwili mamy ich „całe” 6. W tym wpisie chciałem wyjaśnić dlaczego tak jest, oraz gdzie najczęściej znajduje rozwiązania najpopularniejszych problemów. Przy okazji może ktoś podrzuci ciekawy temat do opracowania na blogu.

Dlaczego ciężko o ciekawy artykuł o PHP

Od początku wychodziłem z założenia pomijania typowych tematów dla blogów o PHP, czyli opisywania podstaw programowania obiektowego, czy tłumaczenia kolejnych wzorców projektowych. Raz, że zagadnienia te były opisane do bólu już parę lat temu, a dodatkowo uważam, iż tego typu wpisy najlepiej wyjaśnione są w przeznaczonej do tego literaturze.

Postanowiłem, że najlepszym rozwiązaniem będzie pisanie o bieżących problemach, które napotkam podczas pracy dla swoich klientów, czy projektów realizowanych w wolnym czasie. Tu pojawił się jednak problem. Język PHP jest tak popularnym i prostym językiem, że znalezienie rozwiązań większości napotkanych problemów kończyło się na kilkuminutowym korzystaniu z googla. Z drugiej strony opisywanie trudniejszych zagadnień jest kłopotliwe, ze względu na problem wyciagnięcia kodu z kontekstu aplikacji. Jest to jedna z wad nie korzystania z popularnych Framewoków.

Problem ten widać także w zagranicznej blogosferze, gdzie można znaleźć mnóstwo blogów programistów PHP, które obecnie opisują kolejne konferencje, lub ich zapowiedzi. Zachęcam do przeglądania archiwum tychże serwisów, można tam znaleźć niesamowitą ilość interesujących artykułów i polecam także zwrócić uwagę na częstotliwość dodawania wpisów w różnych okresach.

A więc gdzie szukać pomocy przy PHP

Z wyjątkiem oczywistej opcji, czyli Google, najłatwiej znaleźć rozwiązania dla swoich problemów w poniższych serwisach:

Dokumentacja PHP i jej komentarze

Według mnie najlepsza dokumentacja do języka programowania jaką widziałem. Wszystko jest tam opisane w prosty i czytelny sposób. Jednak to co sprawia, że dokumentacje ta jest tak dobra, to komentarze poniżej każdego zagadnienia. Jest to niesamowite jak wiele wartościowych informacji się tam znajduje, często w postaci gotowych do wykorzystania funkcji.

Forum PHP

Myślę, że serwis powinien być znany dla każdego programisty PHP. Co prawda wiele opisywanych przez użytkowników problemów można rozwiązać poprzez dokumentacje i Google, ale mimo wszystko warto zaglądać na to forum. Jest to również najlepsza opcja dla osób mających problem z językiem angielski, co nawiasem mówiąc, jest dla mnie niebywałe w kontekście programowania w jakimkolwiek języku.

Stackoverflow

Jeden z lepszych serwisów działających na zasadzie Q&A i zarazem ogromna kopalnia wiedzy na tematy związane z programowaniem w każdym języku, w tym oczywiście PHP. Oczywiście wszystkie informacje są w języku angielskim, jeżeli jest to dla Ciebie problem, pozostaje korzystać z źródeł podanych wyżej, ale polecam jednak nadrobić zaległości, angielski przyda się w przyszłości

Co dalej?

Możecie mi wierzyć lub nie, ale te 3 strony plus Google rozwiążą większość problemów jakie napotkacie podczas swojej przygody z programowaniem w PHP. Zwłaszcza na jej początku. A później problemy przestaną być przynależne do konkretnego języka, a bardziej skierują się w stronę architektury aplikacji i planowania swojego kodu.

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link