Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia w Internecie?

darmowe-title.jpg

Dobrej jakości zdjęcia potrafią być wyjątkowo przydatne, zarówno przy tworzeniu projektu graficznego, czy też kolejnych artykułów na swoich stronach i blogach. Problemem jest jednak znaleźć darmowe zdjęcia dobrej jakości. Zwłaszcza jeżeli poszukujemy ciekawych zdjęć do artykułów na hobbystyczne blogi, które nie przynoszą jeszcze dużego dochodu i nie stać osoby prowadzącej na opłatę zdjęć. W tym artykule postaram się opisać kilka ciekawych miejsc, w których można znaleźć na prawdę dobrej jakości zdjęcia.

Flickr

Flickr jest jednym z najciekawszych portali społecznościowych, umożliwiających dzielenie się swoimi zdjęciami ze znajomymi i osobami odwiedzającymi serwis. Jednocześnie jest to prawdziwa kopalnia zdjęć, które możemy wykorzystać w swoich projektach i wpisach. Jedyne o czym należy pamiętać to wejść do zaawansowanego wyszukiwania i zaznaczyć opcje „Only search within Creative Commons-licensed content” oraz „Find content to use commercially”. Teraz przeszukując interesującą nas tematykę otrzymamy zdjęcia, które możemy wykorzystać w naszej pracy nawet w celach komercyjnych.

Przypominam, aby zawsze zapoznać się z licencją, akurat na Flickr najczęściej wymagane jest uznanie autorstwa, czyli podanie autora zdjęcia i linku do zdjęcia w serwisie. Nie jest to duży koszt za na prawdę wysokiej jakości zdjęcia.

Google Grafika

Inaczej Google images działa podobnie jak Flickr, a w zasadzie to duża część bazy obrazków pochodzi właśnie z tego serwisu. Podobnie jak poprzednio należy wejść do zaawansowanych opcji i tam przy opcji „Prawa użytkowania” należy z listy rozwijanej wybrać opcje „oznaczone do ponownego wykorzystania w celach komercyjnych”.

Wikimedia

Kolejne bardzo ciekawe źródło darmowych zdjęć, udostępnianych do publicznego użytku. Co ciekawe w Wikimedia dostępne są także dźwięki i filmy, które możemy wykorzystać w naszych serwisach. Dodatkowo w przypadku korzystania z serwerów Wikipedii możemy hotlinkować ich zdjęcia, co pozwala na oszczędzanie zasobów naszych serwerów. Oczywiście w przypadku Flickra również istnieje taka możliwość, ale jednak odradzam tego typu wstawianie zdjęć, gdyż w przypadku Flickra autor w każdej chwili może usunąć zdjęcie z serwisu i wtedy nasz artykuł będzie posiadał brzydkie znaczniki wskazujące na brak zdjęcia.

morgueFile

Kolejny interesujący serwis z ogromną bazą zdjęć, które można wykorzystywać w celach komercyjnych. Podczas szukania zdjęcia zachęcam do zapoznania się z licencją, gdyż sporo zdjęć w bazie uniemożliwia komercyjne wykorzystanie zdjęć.

Stock.XCHNG

Stock.XCHNG to jeden z najstarszych znanych mi serwisów oferujących darmowe zdjęcia. W tym momencie w serwisie znajduje się blisko 400 000 zdjęć, wiele z nich można wykorzystywać w celach komercyjnych. Aby przeszukiwać, tylko takie zdjęcia należy jak zwykle wejść do zaawansowanych opcji wyszukiwania i opcje „Restricted OK.” ustawić na „no”.

Ponad 250 innych serwisów

Powyższe źródła zdjęć były dla mnie w zupełności wystarczające do pracy, ale ponieważ w swoim Delicious zachowany miałem ciekawy artykuł z olbrzymią listą serwisów z darmowymi zdjęciami myślę, że warto go tutaj zamieścić, może ktoś będzie miał na tyle samozaparcia, aby przeglądnąć wszystkie te serwisy. Przypominam jeszcze raz o czytaniu licencji i stosowania się do ich ograniczeń.

Jeżeli znacie jeszcze inne ciekawe serwisy tego typu zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzach.

DyskusjaKomentarze: 5

 • artur 29 maj 2013 18:26
  www.bezplatnezdjecia.pl
 • bibi 06 styczeń 2014 14:12
  Darmowe zdjęcia do komercyjnego użytku www.luksel.com . Wszystkie są darmowe :*
 • Karol stock 14 listopad 2014 15:42
  http://beststockphotofree.com/
  foty na licencji Creative Commons

  co kilka dni są dodawane nowe foty :)otofree.com/
 • Adrian 21 listopad 2014 16:58
  Zapraszam również na stronke:
  darmowefoto.pl

  wszystkie zdjęcia za free również pod komercyjne zastosowania. Baza zdjęć ciągle powiększana.
 • dho 06 maj 2015 19:46
  http://www.picdan.com/
  totally free photos for your commercial & personal works

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2021 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link