Jak dodać polskie znaki do dowolnej czcionki

webnote-title.png

Ile razy zdarzyła Ci się taka sytuacja: Znajdujesz tego idealnego, jedynego fonta który pięknie pasuje do twojego projektu a tu zamiast Ą wyskakują Ci jakieś krzaczki? Niestety wiele zagranicznych fontów nie posiada polskich znaków diakrytycznych, a wybór spolszczonych jest niewielki. Dzisiaj pokażę CI jak dodać nieistniejące znaki do czcionki.

Instalujemy niezbędne oprogramowanie

Aby dodać polskie znaki diakrytyczne potrzebny nam jest edytor czcionek, do wyboru jest wiele, darmowych i płatnych. Ja osobiście polecam FontForge. Jest to program OpenSource napisany dla systemu operacyjnego Linux. Nie należy się tym przejmować ponieważ deweloper przewidział możliwość instalacji na platformie Windows.

Aby program ruszył w Windows potrzebujemy zainstalować emulator środowiska Linuksa, program Cygwin. Pobieramy go z strony http://cygwin.com/ i rozpoczynamy proces instalacji. Program zapyta nas o ścieżkę programu, rodzaj instalacji, serwer pobierania i w końcu o wybór paczek do zainstalowania. Prędkość instalacji zależy głównie od wybranego serwera i naszego łącza. Ja polecam niemiecki i irlandzkie serwery FTP. Aby FontForge działał poprawnie należy zainstalować:

 • podstawowe pliki programu
 • system X Windows
 • binutils
 • lbng et libxm12
 • X11
 • X-startup-scriptsm
 • XFree86-lib-compat
 • xorg-x11-base
 • xorg-x11-bin
 • xorg-x11-dlls
 • xorg-x11-lndir
 • xorg-x11-etc
 • xorg-x11-f100
 • xorg-x11-libs-data

Niezaawansowani użytkownicy albo osoby które nie mają czasu i ochoty bawić się w dobieranie paczek mogą zwyczajnie zaznaczyć opcje instalacji wszystkiego, potrwa to trochę dłużej i zajmuje około 6GB miejsca na dysku.

Następnie należy pobrać paczki instalacyjne programu FontForge z strony http://fontforge.sourceforge.net/. Pobieramy pliki przeznaczone dla Cygwina czyli: fontforge_cygwin-20090914.tar.bz2. Paczkę tą należy pobrać do katalogu programu Cygwin. Domyślnie jest to: C:\cygwin\home\<username> (<username> to twoja nazwa użytkownika).

Teraz należy uruchomić Cygwina (w menu START i na pulpicie pod nazwą CygwinBashShell, ścieżka na dysku C: \cygwin\Cygwin.bat). Pojawi nam się okno konsoli. Wklepujemy w niej kolejno (z pominięciem znaku $):

$ tar xjf fontforge_cygwin-*.tar.bz2
$ cd fontforge
$ ./doinstall

Cygwin kolejno rozpakowuje FontForge, wchodzi do jego katalogu a następnie go instaluje (te operację wykonujemy tylko raz).

Aby zainicjować program trzeba za każdym razem uruchomić serwer XWin, (w menu START i na pulpicie pod nazwą XWin Server, ścieżka na dysku C:\cygwin\bin\ run.exe). Gdyby konsola nie chciała się od razu uruchomić konieczne jest wcześniejsze zainicjowanie procesu RXVT, (w menu START i na pulpicie pod nazwą rxvt-x, ścieżka na dysku C:\cygwin\bin\ rxvt.exe, nie powoduje to jednak pojawienia się nowego okna tylko nowy proces systemowy ). W konsoli wklepujemy polecenie:

$twm & fontforge –new 

co uruchomi nam FontForge. Pamiętać należy że aby korzystać z programu serwer zawsze musi być uruchomiony.

Rozpoczynamy pracę z FontForge

Jeśli chodzi o sam program to charakteryzuje go bardzo prosta szata graficzna. Po uruchomieniu widzimy ekran powitalny oraz okno z nową czcionką. Za pomocą File->Open możemy otworzyć dowolny plik czcionki. Tu uwaga, wszystkie aplikacje uruchomione za pomocą konsoli Cygwin mają dostęp jedynie do tych elementów które znajdują się w katalogu C:/Cywin/ na dysku. Czcionki do edycji trzeba w nim umieścić, najbezpieczniej jest korzystać z katalogu Home (domyślnie C:/cygwin/home) gdyż jest on do tego przeznaczony.

Wczytujemy czcionkę jaką chcemy edytować:

Otwieramy czcionkę - FontForge

Widzimy okno z czcionką

Widok czcionki - FontForge

Miejsca zaznaczone na niebiesko to definiowane litery. Jak widać czcionka jest niepełna. Każdy symbol posiada własną unikalną nazwę oraz numer zależny od kodowania. Ja proponuje operować na Unicode. W nim elementy otrzymują numer w zapisie szesnastkowym. Polskie znaki w tablicy Unicode znajdują się na miejscach:

Litera

Ą

ą

Ć

ć

Ę

ę

Ł

ł

Ń

Kod

104

105

106

107

118

119

141

142

143

Litera

ń

Ó

ó

Ś

ś

Ź

ź

Ż

ż

Kod

144

D3

F3

15A

15B

179

17A

17B

17C

Najprościej stworzyć nowe znaki dodając do skopiowanej litery przecinek, kropkę czy apostrof.

Zacznijmy od Ą. Wchodzimy w literę A klikając na nią dwukrotnie.

Edycja czcionki - FontForge

Zaznaczmy znak klikając na Edit->Select->Select All i kopiujemy Edit->Copy. Zamykamy i wchodzimy w miejsce tabeli odpowiadające literce Ą, czyli 104. Wklejamy literę Edit->Paste. Kolejnym krokiem jest otwarcie znaku przecinka i skopiowanie go a następnie przeklejenie do literki Ą. Ustawiamy go w pożądanym miejscu, a następnie usuwamy niepotrzebne elementy.

Edycja czcionki - FontForge

Litery są automatycznie uaktualniane w tablicy, nie wymagają zapisywania. Pozwala to na bieżąco obserwować zmiany na miniaturce Ą. Ostatnim krokiem jest połączenie elementów w jedną obwiednie. Pozwala nam na to wbudowana opcja scalania, Element->Overlap->Remove Overlap. Zaznaczamy elementy i dokonujemy połączenia. W podobny sposób dorzucamy pozostałe „ogonki”. Czasem program ma problemy z automatycznym połączeniem znaków, wtedy należy zrobić to ręcznie. Czcionki są zapisane w formacie wektorowym, a FontForge ma wiele narzędzi do ich edycji. Po dołożeniu wszystkich literek uzyskujemy taką tablice:

Tablica z dodanymi polskimi znakami

Teraz powstałą czcionkę należy zapisać, najlepszy do tego jest format TrueType. Wybieramy File->Generate Fonts… i zapisujemy naszą czcionkę. Teraz wystarczy tylko wgrać ją do systemu.

Zapis czcionki - FontForge

Oto Efekty:

Dodane polskie znaki do czcionki

Należy pamiętać że aby posiadać w systemie czcionkę przed i po modyfikacji należy zmienić nazwę nie tylko pliku podczas zapisu, ale i parametrów opisujących ją w FontForge (Element->Font Info).

Podsumowanie

Jak widać proces dodawania polskich znaków, nie jest trudny, a przygotowanie wszystkich zajęło mi około godziny czasu. Należy pamiętać o przeczytaniu licencji, na której udostępniona jest czcionka, którą chcemy modyfikować, gdyż jej edycja może być zabroniona.

Jeżeli jesteście zainteresowani podobnymi artykułami, opisującymi na przykład działanie programu FontForge i inne jego zastosowania, dajcie znać w komentarzach.

DyskusjaKomentarze: 20

 • kuba 06 stycznia 2011 23:10
  Witam

  Temat ciekawy. Niestety dla mnie kłopotliwy.

  Problem:
  1. Mam po polsku program i Element->Overlap->Remove Overlap po przetłumaczeniu nie mogę znaleźć. Jak brzmi po polsku odpowiednik Overlap?
  2.Nie ma Element->Font Info. Czy chodzi o właściwości fontu? Jeśli tak to jakie parametry?
  Otworzyłem plik font.ttf i nie mogę go zapisać. Czy dodaje nowe literki czy nie wyskakują błędy w postaci braku ekstremów. Wyskakują mimo, że np: nic nie modyfikowałem.
  3. Jak należy poprawnie generować fonty?
  4. Dlaczego ttf a nie woff ?
  5. U mnie nie ma numeracji liter np: 104. Jak ją nastawić ?

  Dodałem te ogonki itp ale co z tego skoro zapisany przeze mnie plik nie działa w przeglądarce.

  Temat fajny. Proszę o rozwiniecie.
 • Tomasz Kowalczyk 14 stycznia 2011 17:28
  Popieram, bardzo fajny temat i przydałoby się rozwinięcie. Szczególnie, jak w ten sposób dorobić inne potrzebne znaki - copyright, trademark, nawiasy, apostrofy, itp.
  • Gravius89 22 czerwca 2021 11:26
   Pobijam rekord kopania, ale może ktoś jak będzie wchodził tu pierwszy raz, to skorzysta. Żeby zrobić jedną obwiednię z nachodzących się elementów wystarczy zaznaczyć wszystko (CTRL+A), następnie wejść w Element -> Operacje Boolowskie -> Dodaj. Pozdrawiam
 • Maciek 27 kwietnia 2011 00:13
  Bardzo fajny temat... Fajny programik... tyle że nie do końca działa. Sama edycja i dodawanie ogonków... bez problemu. Ale po zapisie nic nie działa. Kupa ostrzeżeń w czasie zapisu i w rezultacie bezużyteczny plik. Z niecierpliwością czekam na dalsze objaśnienia.
 • Krzysztof Bachula
  Autor webnote
  04 maja 2011 15:27
  Ciesze się, że artykuł się podoba. Muszę namówić Kamilę na kolejne artykuły z tej kategorii.

  @Maciek: Z problemami z zapisu się nie spotkaliśmy, wszystko poszło gładko i bez żadnych ostrzeżeń. Jak będziesz miał chwilkę, to wrzuć treść tych ostrzeżeń, to zobaczymy czy uda się błąd powtórzyć lub coś poradzić.
 • szymmszy 04 lutego 2012 20:38
  Witam,
  Walczę od kilku dni z zagnieżdżeniem czcionki "Bebas Neue" pod Internet Explorera z polskimi znakami. Myślałem, że błąd jest w kodzie ale niestety tak nie jest.
  Czcionkę "BebasNeue.ttf" z polskimi znakami przerabiałem konwerterami dostępnymi na kilku stronach - bez efektu.
  Efekt podmiany czcionki zadziałał w momencie gdy użyłem pliku z innego źródła (waży mniej, nie 54KB a 16KB) , dokładnie stąd (http://www.3-d-art.ch/lib/fonts/sans-serif/bebas-neue/)
  Czy problem wynika ze złej konwersji czy poprostu reguluje to zaszyta wewnątrz pliku czcionki licencja?
 • szymmszy 04 lutego 2012 20:45
  Tak, raczej problem z konwerterami.
  Paczka z http://www.cufonfonts.com/pl/font/35/bebas-neue działa bezproblemowo!
  ... dwa dni kombinowania ja pierdykam :) uff
  • Brokerzy 16 lutego 2017 14:00
   Dzięki na pewno wykorzystam te możliwości na swojej stronie www.
 • Asterisk 11 stycznia 2013 20:11
  Świetny art - ułatwił mi życie. Mam jednak wątpliwości co do licencji, mianowicie chodzi o SIL Open Font License. Czy dobrze zrozumiałem, że czcionki na tej licencji można dowolnie modyfikować i rozpowszechniać, pod warunkiem, że nie będziemy używać zastrzeżonej nazwy fontu (chyba, że właściciel praw autorskich wyrazi jednoznaczną, pisemną zgodę)?

  Przypadek praktyczny: pobieramy jakieś ładne czcionki z Google Web Fonts i dodajemy ogonki a następnie... co? Eksportujemy do TTF pod inną nazwą? Co zrobić z polem dotyczącym praw autorskich? Zostawić autora oryginalnej wersji fontów czy może wpisać siebie (bo w końcu dokonało się modyfikacji)? Help :)
 • dziabar 12 czerwca 2013 09:30
  A ja mam problem po instalacji fontforge nie tworzy mi na pulpicie XWin Server a po wejściu w katalog nie uruchamia programu, zainicjowanie procesu RXVT jest niemożliwe poniewaz nic takiego mi nie stworzyło, prosze o pomoc system operacyjny win7 x64
 • khan 18 lipca 2013 21:00
  Mi nie wyświetla się znak graficzny jaki chce mieć jako unicode tylko jest normalny znak gwiazdki * która miała rzekomo zastępować owy znak graficzny. Czy mam to jakoś przekodować? wiem, że się da tylko nie wiem jak...
 • CZCIONEK 08 grudnia 2014 11:42
  a jak zmienić nazwę fonta w programie FontForge ?
 • Broker Forex 31 lipca 2016 20:51
  Czcionki na stronie Broker zostały ustawione
 • Zyta 09 września 2016 21:13
  Jak naprawić błąd "niecałkowite współrzędne"?
 • Artek 22 lutego 2017 11:53
  Myślałem, że sposób na ogonki będzie trochę prostszy.
 • AwnwuZkiih 24 maja 2017 09:57
  To the north while using sturdy vertical structure Jon ground plus the Wildlings are typically getting ready to clamber the actual truly amazing ice cubes of reach out and it has a high-top 700 feet. Ygritte is constantly on the endorse Jon for that proficient language merchandise online sets out to make fun of your pet a bit more in the past notice that may she could not available member will probably wayward at he this lady. Oh no. nike air max pas cher The type of desirable lifestyle extremely barbies channel goes on by program 25, Together terrifying memories tier 5, Shade box micro options range 3, In addition, tutorials 26. Frightening reviews sequence is specially brilliant, Puting a peaceful atmosphere coming from lamb perspective upabout trivial Bo research and consequently jane's and thus setting up pass up person in Muffett a bunch a known as the bots. Those shade encased miniature shapes are undoubtedly the very best and as a result will still be among my personal favorite features box as i shopping mall for banned earth,Once again. a intense Easter prompted rabbit mage! I tips on the manner in which he still waddles by madcap competitions, Yet TERA includes a great number. Who's typically were feeling amazingly grindy immediately, I were required to hurt so a number of these are insane men. Now i am advantageous when you consider that I themselves positional overcome and drives from tabbing because of players, Yet unfortunately we might are forced to wait and view. fitflop sko udsalg Also, Allison blurted on could make you Love you, And she or he didn must make me truly your lover. My wife and in order to prized your sweetheart. The girl with impressive! Romantic relationship. has the ability to trust she's being charged 16 years of age! Lil discussed a few of her audition wonder, However didn honestly turn up. Especially as many stood doing an additional hamlet and / or possibly county, It became a smart way for us to escape connection with them a less complicated choice to go to because of them amazing rather than composing say them, Give to them a choice or just submit them a message. It would be where you can them. Quite a few excellent consorts include discontinued actively enjoying, Had identified computer chip Carman coming via questionnaire, I chiefly begin high on unique web node with which includes a bunch individuals, And now it is a completely undergo. fitflop sandaler tilbud Alien: Your existing Republic is a little bit of interesting things with respect to greatly multiplayer net component doing offers.Several months ago, BioWare displayed staff achievements very good handle a frequent mmo preference: Craft. Men and women have the opportunity to acquire star rated cruise crafts and making use of them, Their personal producers.All of often the very no player buddies will certainly match yourself on quests, Having difficulties as your trusted companion, Or they could be especially put to get results just like you stopping foes on your platform, In order to BioWare web site. Buffs deckie's will be able to specialise in three know-how: Making crafts, Amassing and furthermore task experience.Every one office has a range of qualification. fitflop sko udsalg Which makes that movie triumphant is town feature, Just like the same good valid justification facebook itself is undoubtedly standard. Sim town 2013 meanwhile, Flees the truck bed cover's state simulations fine without an connection to the web or else assistance from the remote computer. The thing the device achieves is without question(Every once in awhile this comes to feels it) Accumulate the salvage document of the metropolis in addition to make sure if the table action has a legitimate driver's drivers license. fitflop sko udsalg you may also like: http://www.racingraptors.com/phpinfo.php?a[]=Wildstar new wildstar Wallpaper Wildstar reviews http://www.get-radical.net/troubled-teen-2/programs-and-schools-for-defiant-rebellious-teens/trackback/ http://conix.co.uk/gbook/phpinfo.php?a[]=wildstar gameplay guide (look what i found)
 • Forex 08 lutego 2018 02:08
  U mnie działa
 • pixUp 08 lipca 2018 23:00
  No, tego nie wiedziałem. Brak Polskich fontów czasem przeszkadza, jak nadaży się potrzeba na pewno przetestuje. pzdr
 • Maxmed 15 stycznia 2020 18:32
  Dzięki za pomocny artykuł. Problem rozwiązany :)
 • narrator 09 czerwca 2021 13:05
  Drodzy użytkownicy!

  Potrzebuję aplikacji (najlepiej online) dzięki której mógłbym zmienić polską czcionkę na kursywą lub inny styl.

  Niestety żadna ze znalezionych dotychczaas aplikacji nie zamienia polskich czcionek.

  Na przykład Generator Kursywy na https://pl.piliapp.com/cool-text/cursive/.
  Gdy wpisuję tekst:
  Koń źle ciągnie!

  Wychodzi

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link