Narzędzie Generator kształtów – Celtyckie węzły

celtic-title.jpg

Dziś przedstawię jedno z nowych narzędzi oferowanych przez Adobe Illustrator CS5. Narzędzie Generator kształtów (Shift + M) pozwala w prosty sposób tworzyć z przecinających się kształtów złożone elementy. Jego działanie jest zbliżone do narzędzi z panelu Odnajdywanie ścieżek, ale jest rozszerzone.

Działanie narzędzia Generator kształtów

Narzędziem przeciągamy po kształtach które chcemy scalić lub usunąć (modyfikacja z wciśniętym klawiszem Alt). Zaznaczę że ja stworzyłam tylko dwie obręcze, pozostałe kształty generator odnalazł sam (np. fragmenty które należą do obu pierścieni). Dodatkowo umożliwia on scalanie powierzchni ograniczonych kształtem, ale nie należących do niego. Ja pokażę zasadę działania tego narzędzia na przykładzie celtyckiego węzła, czyli grafiki powstałej z przecinających się linii.

Szkic

Ja przygotowałam bardzo prosty wzór. Narysowałam trójkąt równoboczny za pomocą Narzędzie Wielokąt o promieniu 100 px. Następnie na każdym z jego wierzchołków umieściłam koło(Narzędzie Elipsa (L)) o promieniu 110 px. Dodatkowo dodałam jeszcze jedno centryczne o promieniu 75 px.

Obrys

Zmieniłam grubość obrysu na 12 px i rozbiłam za pomocą narzędzia Obiekt->Rozwinięcie…, należy pamiętać że rozwijane obiekty powinny mieć tylko obrys bez wypełnienia. Teraz będziemy stopniowo scalać i usuwać niepotrzebne elementy. Należy zwrócić uwagę że po dokonaniu połączenia Narzędzie Generator kształtu zmieni nam kolor elementu na taki jaki jest aktualnie aktywny. Ułatwia to znacząco pracę, zwłaszcza przy bardzo skomplikowanych wzorach. Zacznijmy wiec prace z obiektem. Ja najpierw usunęłam zbędne części obręczy.

Przycięty obrys

Teraz stopniowo będę scalała poszczególne części aż do uzyskania całego symbolu:

Proces generowania kształtu

Teraz nadajmy odrobinę głębi. Najprościej jest użyć narzędzia gradientu (liniowego dla elementów prostych, promienistego dla owali i okręgów) i nałożyć go na poszczególne elementy, zmieniając kierunek tak aby cień „wchodził pod węzeł”.

Nakładanie gradientu

Oto wykończony element.

Gotowy gradient

Można poprawić zeszczę jego wygląd dodając cień w odpowiednich miejscach. Jak to szybko zrobić. Skopiujmy nasz element dwukrotnie. Z jednego usuńmy wypełnienie i dodajmy obrys powiedzmy 7 px. Teraz uwaga, z palety Obrys po prawej stronie ekranu (jeśli niewidoczna włączamy z menu Okno->Obrys lub Ctrl + F10 ) i z opcji Wyr. obrys: wybieramy Wyrównaj obrys na zewnątrz. Uzyskamy obrys po zewnętrznej stronie naszych obiektów.

Dodawanie krawędzi

Podobnie jak poprzednio rozszerzamy obrys na wypełnienie. Jedną gwiazdę blokujemy, drugą zamieniamy na jednolity kolor i dla ułatwienia możemy zmienić Krycie na np. 20%. Narzędziem Generator kształtu usuniemy niepotrzebne elementy. Po ukończeniu zmieniamy parametry cieni na Krycie: 20 % i Łagodne światło. Ja dodałam jeszcze cień Efekty->Stylizacja->Dodaj cień… (temat poruszony w artykule Jak tworzyć ikony przy pomocy Adobe Illustrator).

Celtycki wzór

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link