NetBeans 7 - nowości

netbeans7-title.jpg

Pierwsze moje zetknięcie z Netbeans odbyło się w momencie wyjścia na świat wersji 6.5 i wprowadzenia wsparcia dla języka PHP. IDE to idealnie wkomponowało się w mój tryb pracy i stało się obecnie jedynym narzędziem, z jakiego korzystam przy programowaniu, nie tylko w PHP, ale także dzięki stosowaniu wtyczek jak Zen Coding, również w HTML i CSS. Od tego momentu regularnie śledzę informacje pojawiające się na stronach produktu i w związku z tym chciałem wspomnieć o ciekawych nowościach pojawiających się wraz z wersją 7.

Co nowego?

Na początku już muszę wspomnieć, iż podstawowym celem tej wersji jest poprawienie podstawowego IDE, edytora i wydajności ogólnej programu. Co prawda ostatni punkt występuje przy każdej nowej wersji, a z jego spełnieniem bywa różnie, to może w tej wersji będzie inaczej. Pomimo powyższych podstawowych celów, programiści PHP i ogólnie języków webowych także będą zadowoleni z kilku nowo zapowiadanych opcji:

  • zawijanie wierszy – niektórzy mogą nie uwierzyć, że NetBeans nie posiadał do tej pory tej opcji, ale jakby się nad tym zastanowić to do czasu wprowadzenia do IDE języków webowych zwłaszcza HTML nie było takiej potrzeby. Trzeba przyznać, że kodowanie HTML z długimi blokami tekstu potrafiło denerwować, dlatego najwyższy czas, aby wprowadzić obsługę zawijania wierszy.
  • wsparcie edytora dla HTML5 – zarówno dla podpowiadania treści jak i wyświetlanie dokumentacji dla elementów języka, poprawiono także ogólną walidacje kodu HTML.
  • wprowadzono poprawny system formatowania JSON.
  • wreszcie wprowadzono możliwość otwierania i uruchomiania plików PHP nienależących do żadnego projektu, dodatkowo możliwe jest także debuggowanie takich plików.
  • wprowadzono możliwość generowania PhpDoc dla całego projektu, ta opcja powodowała pewne problemy, o których można przeczytać w komentarzach powyższego artykułu, więc zobaczymy jak to będzie wyglądało po premierze.
  • wsparcie dla Refactoringu nazw w naszym projekcie np. klas i zmiennych. Jestem bardzo ciekawe tej opcji. Teoretycznie powinna ona wykrywać stosowanie danych we wszystkich plikach, co w przypadku standardowo wspieranych Frameworków jeszcze mogę sobie wyobrazić, ale jak poradzi sobie np. z autorskimi rozwiązaniami? Zobaczymy.
  • poprawiono także wsparcie dla nowych opcji w PHP 5.3, między innymi wprowadzając wykrywanie i obsługę aliasów

Na stronach domowych NetBeans można zobaczyć listę wszystkich planowanych zmian w wersji 7, zachęcam do przeglądania.

Na koniec

Wydanie NetBeans 7 planowane jest na pierwszą połowę roku 2011. Na mapie drogowej podany jest miesiąc marzec. Oczywiście autorzy zastrzegają, że nie wszystkie zmiany mogą dojść już w tej wersji. Z drugiej strony może pojawią się jeszcze inne ciekawe opcje przez te 3 nadchodzące miesiące. Jeżeli czekacie na jakieś konkretne opcje lub możliwości zapraszam do pisania komentarzy z chęcią poznam opinie innych ludzi na temat programu NetBeans.

DyskusjaKomentarze: 1

  • aurelius 11 sierpnia 2014 09:50
    wystarczy poszukać: Tools/Options/Editor/Formatting/LineWrap, wybieramy odpowiednią opcję i mamy zawijanie wierszy. więc proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Poza tym, trochę wody w Wiśle upłynęło od czasu napisania tego posta, więc chciałbym zauważyć, że na początku tego roku (2014) wyszła wersja 8. Chociaż pewnie jeszcze przez jakiś czas 'siódemka' będzie dość popularna.
    A tak osobiście, to z serca polecam, super narzędzie. I dodatkowo, jak by kogoś to interesowało, w wersji 7 praktycznie w całości spolszczone :)

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link