Operacje 3D w Adobe Illustrator - podstawy

prezent-title.jpg

W dzisiejszym artykule zajmiemy się elementami 3D w Adobe Illustrator. Stworzymy proste pudełko z pokrywką. Rozpoczynamy od narysowania 2 prostokątów małego i dużego. Moje mają wymiar 100x80 px i 104x20 px. Ustawiamy je tak jak na rysunku poniżej:

Prezent - etap1

Następnie zaznaczamy dolny prostokąt i podajemy go transformacji 3D: Efekty->3D->Wyciąganie i fazowanie… W okienku możemy dobrać parametry położenia, długość wyciągnięcia i fazy, światło. Włączenie podglądu pomaga w doborze parametrów. Ustawiamy pudełko, ważne jest zapamiętanie kątów obrotu abyśmy mogli zastosować je także dla górnej części. Ja ustawiłam długość wyciągnięcia na 100 px. Nie korzystamy z opcji Faza. Panel światła rozwijamy klikając na Więcej opcji, ale w naszym przykładzie parametry te będą istotne, ważne tylko aby nie wybrać opcji Szkielet. Podobnie postępujemy z górną częścią pudełka.

Operacje 3d - etap2

Teraz dodajmy trochę kolorów na pudełka. Zaznaczamy dolną część i zmieniamy jej kolor. Bardzo dobre efekty daje nałożenie gradientu na powierzchnie pudełka. Aby to zrobić nasze pudełko trzeba najpierw rozbić na poszczególne ścianki. Zaznaczamy dolną część i wybieramy opcje Obiekt->Rozszerz wygląd. Tak samo postępujemy z pokrywą. Uwaga jeśli chcemy po takim rozbiciu mieć także powierzchnie niewidoczne (jak denko pudełka, czy ścianki tylnie) musimy podczas operacji 3D zaznaczyć opcje Rysuj powierzchnie ukryte.

Operacje 3d - etap3

Teraz nadajemy kolory naszemu pudełku. Na poszczególne ścianki dodajemy gradient. Ja zdecydowałam się na soczystą zieleń.

Operacje 3d - etap4

Następnym krokiem będzie dodanie wstążki. Najprostszym sposobem jest narysowanie linii od pokrywy do podstawy, ułożenie jej w odpowiednim miejscu. Dobranie grubości linii, u mnie 5 px na mniejszym boku i 30 na większym) a następnie przekształcenie na obiekt (Obiekt->Rozwinięcie… z zaznaczona opcja Obrys i Wypełnienie). Poprawiamy linie aby licowały z pudełkiem i dodajemy górne części wstążki.

Operacje 3d - etap5

 

Operacje 3d - etap6

Teraz kolej na zrobienie kokardy. Należy wykonać to tak jak przy wstążce. Najpierw narzędziem Ołówek (N) rysujemy kształt, następnie dobieramy grubość linii oraz rodzaj pędzla (najlepsze efekty daje Pędzel płaski), żeby kokarda wyglądała naturalnie. Linie należy teraz rozbić na obrys tak jak poprzednio.

Operacje 3d - etap7

Dobieramy gradient i nakładamy go na wszystkie elementy wstążki. Kokardę należy jeszcze wymodelować. Wstążkę trzeba powielić a następnie wyciąć z górnej warstwy wewnętrzne części wstążki. Dzięki temu zabiegowi gradient będziemy nakładać na mniejsze elementy a dzięki temu lepiej będzie dobrać jego kierunek i kolory.

Operacje 3d - etap8

Po tej operacji mamy już piękną wstążkę.

Operacje 3d - etap9

Na poszczególne jej elementy nałóżmy teraz gradient.

Operacje 3d - etap10

Teraz pozostało dodanie cieni i podkreślenie kształtu pudełka. Cienie dodajemy przez skopiowanie kształtów np. wstążki, nadanie im koloru czarnego i odpowiedniej przeźroczystości (u mnie 15%) a następnie przeskalowanie, przycięcie i „położenie” ich w odpowiednich miejscach pudełka. Tę operacje można w znaczący sposób sobie ułatwić używając narzędzi z panelu Odnajdywanie ścieżek.

Operacje 3d - etap11

Podkreślenie świateł jest jeszcze prostsze, wystarczy tylko narysować cienka jasną linię w miejscu gdzie chcemy je uwypuklić. Dodajemy w ten sposób refleksy na wstążki. Cień pod pudełkiem wykonujemy z górnej ścianki pudełka mniejszego, pozostała po rozbiciu na poszczególne elementy obiektów 3D. Nadajemy jej czarny kolor i licujemy z dnem pudełka. Rozmycie na brzegach dodałam za pomocą narzędzia Efekty->Stylizacja->Blask zewnętrzny…, ustawiając parametry na Tryb: Zwykły, Krycie: 50%, Rozmycie: 5 px, kolor pozostawiłam czarny. A oto i gotowe pudełko:

Operacje 3d - koniec

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2022 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link