Panel administracyjny – rozwiązania i przykłady

admin_title.jpg

W trakcie pracy nad swoim systemem zarządzania treścią doszedłem do etapu planowania pierwszej strony aplikacji czyli tzw. Dashboardu. Z definicji ma on pełnić role informacyjną i ułatwiającą wykonywanie podstawowych czynności w naszym systemie. Jego przydatność przy niewielkich projektach może być dyskusyjna, jednak przy większej ilości modułów w aplikacji znacznie zwiększa użyteczność i szybkość pracy. W tym artykule postanowiłem zamieścić krótki przegląd podstawowych rozwiązań występujących w podobnych pulpitach, a także przedstawić kilka przykładów aplikacji oraz elementy jakie zastosowali ich autorzy.

Standardowe elementy

  • szybkie akcje – lista najczęściej wykonywanych czynności, pozwalają na dostęp do podstawowych akcji naszej aplikacji np. dodaj artykuł, dodaj obrazek, dodaj kategorie itp.
  • ostatnio wykonywane czynności – historia czynności jakie zostały wykonane w ostatnim czasie, może być przydatna w przypadku dużej liczby osób odpowiedzialnych za zawartość serwisu
  • ostatnie... – lista kilku ostatnio dodanych elementów strony, np. ostatnie komentarze, ostatnie artykuły, często połączone z moderacją danych elementów.
  • statystyki strony – krótkie podsumowanie odwiedzin
  • pomoc – informacje na temat użytkowania systemu, często odnośniki do stron z pomocą lub pliki PDF z instrukcją obsługi

Przykłady

Refinery CMS

Bardzo prosty CMS na znanym i coraz popularniejszym frameworku Ruby on Rails. Większa część dashboard zawiera listę ostatnich czynności. Znalazło się również miejsce na linki do najczęściej wykonywanych zadań.

Refinery dashboard

WordPress

Najpopularniejszy system blogowy ma wyjątkowo rozbudowany dashboard. Znajdziemy tam kilka boksów opisujące najnowsze zmiany na blogu. Mamy możliwość stworzenia szybkiej notki bez zagłębiania się w system. Dostępne są także informacje o nowych pluginach oraz wiadomości od twórców systemu. Warto także zaznaczyć, iż WordPress pozwala na dużą swobodę w modyfikacji i wyświetlaniu swojego Pulpitu.

Wordpress dashboard

MODx

MODx jest dużym system CMS, mimo to, jego Dashboard wydaje się bardzo ograniczony. Co prawda, ciekawym rozwiązaniem jest natychmiastowa prezentacja struktury naszego serwisu i możliwość jej szybkiej manipulacji. Kolejne elementy są już standardowe: skrzynka odbiorcza, praktycznie zdublowane menu, wiadomości, użytkownicy on-line itp.

MODx dashboard

CMS Made Simple

Bardzo prosty i popularny system CMS. Dashboard nie wyróżnia się niczym konkretnym. Ogranicza się do mapy panelu administracyjnego i linków pomocy. Proste i skuteczne, choć dla wielu osób może być zbyt ograniczone.

CMS Made Simple dashboard

Joomla!

Tego systemu nie trzeba nikomu przedstawiać, jedni go kochają drudzy nienawidzą, ale nie można ukryć, iż jest to jeden z najpowszechniej używanych CMS'ów na świecie. Jego Dashboard nie wyróżnia się niczym specjalnym. Standardowe linki do powszechnie używanych akcji, oraz kilka informacji o zalogowanych użytkownikach, ostatnio dodanych artykułach itp.

Joomla dashboard

Expression Engine

Mniej popularny w Polsce, ale bardzo dobry system CMS napisany w frameworku Codeigniter. Dashboard zawiera standardowe elementy jak: statystyki, ostatnie komentarze itp. Na uwagę zasługuje bardzo przydatny w takich miejscach notatnik.

Expression Engine dashboard

Pokaż swoje rozwiązania!

Jeżeli posiadasz ciekawe pomysły na nowe elementy dashboard, lub chciałbyś pochwalić się swoim systemem, zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

DyskusjaKomentarze: 1

  • Kamil Lipiński 25 października 2011 11:56
    Mi przypasował CMS Made Simple. Faktycznie niekiedy jest ograniczony, ale podstawowe jego funkcje w zupełności wystarczają do stworzenia nawet rozbudowanej strony. Schody się zaczynają kiedy trzeba tam podpiąć np. moduł ankiety albo okno "najczęściej czytanych newsów".

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link