Pędzel artystyczny – choinka w Illustratorze

choinka-title.jpg

Dzisiaj krótka opowieść o tym jak wielkim sprzymierzeńcem jest własnoręcznie wykonany pędzel. Narysujemy choinkę, ale nie po każdej igiełce, tylko kompleksowo. Zaczynamy od utworzenia jedne j gałązki. Najpierw rysujemy pionową linię (Narzędzie linia (\)), która będzie trzonkiem. Ja zastosowałam standardowy pędzel trójkątny o grubości 2px, dzięki czemu uzyskałam efekt zwężania się ku końcowi.

Choinka - etap1

Kolor zmieniam oczywiście na brązowy. Dorysujmy wypełnienie gałązki. Można to zrobić w bardzo szybki sposób. Z pomocą przyjdzie nam Narzędzie linia (L). Rysujemy pęczek igiełek o wspólnym początku.

Choinka - etap2

Następnie wybieramy kolor linii i ustalamy ich kształt, aby uzyskać kształt igły. Operacje tę powtarzamy jeszcze 3 razy za każdym razem zmniejszając długość igiełek i ich kolor. Powstałe obiekty należy zgrupować. Uzyskujemy w ten sposób ładne zakończenie gałązki.

Choinka - etap3

W podobny sposób tworzymy pęczki igiełek do umieszczenia wzdłuż łodygi.

Choinka - etap4

Następnie układamy na trzonku zakończenie. Grupkę do ułożenia wzdłuż łodygi kopiujemy kilkakrotnie. Można zmieniać nieco ich proporcje.

Choinka - etap5

Powstałe elementy grupujemy. Teraz stworzymy z nich pędzel. Zaznaczamy cała grupę i z panelu wybieramy paletę Pędzle. Klikamy na Nowy pędzel. Typ określamy, jako Pędzel artystyczny. W nowym oknie dobieramy takie szczegóły jak Kierunek, Proporcje czy Szerokość pędzla. Najważniejszy jest dobór kierunku gdyż on będzie decydował jak pędzel będzie układał się na linii, jaką narysujemy. Parametry zawsze można modyfikować. Zatwierdzamy klikając Ok.

Choinka - etap6

Pojawił nam się nowy element w palecie Pędzle. Teraz przystępujemy do narysowania choinki. Tworzymy grupę linii (używając np. Pędzel (P)), które będą reprezentowały poszczególne gałązki.

Choinka - etap7

Ja zgrupowałam moje gałązki w 3 grupy oznaczone osobnym kolorem. Teraz wystarczy tylko zaznaczyć wszystkie i zmienić pędzel na naszą gałązkę.

Choinka - etap8

Pozostaje nam dodanie szczegółów, które poprawią znacznie nasz rysunek. Ja skopiowałam raz całą choinkę, odbiłam w pionie (prawy przycisk myszki Przekształcenia->Odbij…), ustawiłam pomiędzy już istniejącymi warstwami i przesunęłam lekko w stosunku do istniejących elementów. Dodałam także czubek, który jest po prostu lekko zmodyfikowanym czubkiem gałązki (usunęłam kilka igiełek i dopasowałam wielkość i grubość linii).

Choinka - etap9

Następnym krokiem będzie nadanie odrobiny cieni na choinkę. Rysujemy obiekt wypełniając go na czarno, następnie umieszczamy pomiędzy odpowiednimi warstwami choinki i dobrać parametry w panelu Przeźroczystość, ja polecam ustawić tryb na Łagodne Światło, a Krycie na 40%.

Choinka - etap10

Podobne element można dodawać pomiędzy gałązkami na poszczególnych warstwach.

Choinka - etap11

Teraz wystarczy dorzucić tylko pień. Ja swój stworzyłam z kilku warstw o różnych odcieniach brązu. Oto i choinka.

Choinka - etap12

Zabawy z pędzlami mogą dać wiele ciekawych efektów. Zachęcam do eksperymentowania.

DyskusjaKomentarze: 1

  • Karoola 27 listopada 2014 15:11
    Nie wychodzi mi przekształcenie strzałek w gałązki :( zupełnie inaczej się to układa

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link