Popularne licencje stosowane w internecie

licencje-top.jpg

Wiele osób tworząc grafikę komputerową lub programując strony internetowe, korzysta z materiałów udostępnionych przez ludzi w Internecie. Niezależnie czy jest to zestaw ikon, czcionek, zdjęć, czy może zwykły kawałek kodu. Duża część tych materiałów objęta jest odpowiednimi licencjami, określającymi zakres ich możliwego wykorzystania. Dla nas najczęstszym pytaniem jest, czy dany obrazek lub czcionka może być wykorzystywany do celów komercyjnych. Poniżej przedstawię kilka popularnych licencji, na których najczęściej udostępniane są materiały w Internecie, oraz opisze ich stosunek do komercyjnego stosowania.

Popularne licencje

BSD License

Najbardziej liberalna licencja. Stosowana najczęściej przy różnego rodzaju programach i skryptach. Pozwala na stosowanie komercyjne z możliwością, zarówno modyfikowania kodu, jak i włączenia do zamkniętego oprogramowania. Licencja podzielona jest na kilka wersji, z klauzulą ogłoszeniową i bez.

Creative Commons License

Licencje Creative Commons to obecnie jedne z najpopularniejszych licencji stosowanych przy utworach objętych prawem autorskim. Licencje te nie są przeznaczone dla oprogramowania, ich podstawowym zadaniem jest licencjonowanie grafiki, tekstu itp. Licencja CC występuje w kilku wersjach:

  • Uznanie Autorstwa (występuje w każdej)
  • Użycie Niekomercyjne
  • Bez Utworów Zależnych
  • Na Tych Samych Warunkach

Jak widać, jeżeli w licencji nie jest wyraźniej zaznaczone użycie niekomercyjne, możemy wykorzystywać dany utwór w celach zarobkowych, oczywiście z zachowaniem innych ograniczeń określonych w treści licencji.

GPL i LGPL

Licencja GPL jest podobnie jak BSD najczęściej stosowana w przypadku oprogramowania, a utwory objęte tą licencją mogą być stosowane do użytku komercyjnego. Należy zaznaczyć, iż ta licencja spotkała się z dużą krytyką w związku z jej tzw. „wirusowym charakterem”, czyli utwory zależne muszą być rozpowszechniane pod licencją GPL. Pośrednim rozwiązaniem tego problemu miała być licencja LGPL, która wymusza na udostępnienie źródła kodu tylko danej biblioteki, nie całej aplikacji.

MIT License

Dokładnie licencja X11. Pozwala na dowolne wykorzystanie dzieła, również w celach komercyjnych, z jedynym wymaganiem, zachowaniem warunków licencji i informacji o autorze.

Podsumowanie

Jak widać istniej wiele licencji pozwalających na stosowanie danych materiałów w celach komercyjnych. Należy jednak zauważyć, że najczęściej wiąże się to z podaniem autora lub zachowanie treści licencji w pliku stosowanej przez nas biblioteki. Myślę, że nie jest to wysoka cena, a naprawdę warto docenić, chociaż imieniem i nazwiskiem, osób których materiały wykorzystujemy. Gorąco zachęcam do każdorazowego zapoznania się z treściami licencji dostarczanym wam razem z plikami.

DyskusjaKomentarze: 1

  • wiesiu 11 grudnia 2013 00:43
    http://wieslaw.cba.pl/123/news.php

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link