Kategoria: jQuery

Ajax w jQuery 1.5

Do przedstawienia nowej wersji jQuery minęło już kilka dni, więc myślę że czas napisać parę słów o zmianach jakie nastąpiły w tej bibliotece. Oczywiście standardowo poprawiono wydajność i usunięto wiele błędów z poprzednich wersji. Poza tym dodano funkcjonalność nazwaną Deferred Objects, o której szczegółowo napiszę w osobnym artykule, gdyż zdecydowanie ten obiekt wart jest dokładnego omówienia. W tym wpisie zajmiemy się inną istotną zmianą, czyli metodą ajax.

Należy zacząć od tego, iż moduł ajax został całkowicie przepisany od nowa. W związku z tym postanowiono lepiej przemyśleć i unowocześnić ten moduł. Myślę, że najważniejszą informacją jest to, iż obecna implementacja jest kompatybilna wstecz i w większości przypadków nie wymaga przepisywania wcześniej wykorzystanego kodu. Oczywiście nie można tego samego powiedzieć o pluginach, które w wielu przypadkach trzeba pobrać jeszcze raz, jeżeli autorzy zaktualizowali swój kod.

Pierwszą zmianą jest zawracanie przez metodę $.ajax() obiektu o nazwie jQuery XMLHttpRequest (jqXHR), który ma stanowić spójny interfejs do komunikacji z serwerem i dobierać optymalny sposób transportu danych. Przykładowe wywołanie funkcji $.ajax() wygląda teraz tak:

var jqxhr = $.ajax({ url: "showtable.php" });

Jak widać samo wywołanie wygląda identycznie, ale teraz posiadamy już obiekt jqxhr na którym możemy pracować i korzystać z niego nawet po wywołaniu kilku innych operacji.

Czytaj dalej...

3 funkcje jQuery, które wykorzystuje w każdym projekcie

JQuery stało się już dla mnie naturalnym elementem każdego serwisu. Nie pamiętam projektu w którym nie wykorzystywałbym tej genialnej biblioteki JavaScript. Poniżej chciałem pokazać kilka funkcji i elementów biblioteki, które znajdują się w każdym moim projekcie i jednocześnie zachęcam do dzielenia się swoimi kawałkami kodu, które najczęściej wspomagają wasz projekt.

Naprzemienne kolorowanie wierszy w tabelach

Zmienne kolory wierszy w tabeli znacząco wpływa na jej czytelność, a dzięki wykorzystaniu jQuery i CSS są one obecnie niezwykle łatwo osiągalne. Wystarczy w swoim projekcie zamieścić poniższą linijkę kodu:

$("tr:even").addClass("even");

Dodaje ona, do co drugiego wiersza tabeli, klase even. Wystarczy teraz w stylach CSS ustawić np:

table tr.even {background-color: #eee;}

i nasza tabela będzie prezentowała się znacznie lepiej i co najważniejsze o wiele łatwiejsza przy przeglądaniu ich wartości.

Czytaj dalej...

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link