Kategoria: Narzędzia

Wireframe – 5 przydatnych i darmowych narzędzi

Co to jest wirefame? W najprostszym ujęciu jest to pewnego rodzaju szkicowanie, planowanie i prototypowanie potencjalnego wyglądu serwisu internetowego, lub interfejsu użytkownika. Stosunkowo niedawno wireframing stał się bardzo ważnym etapem w procesie tworzenia stron i aplikacji internetowych.

Według mojej obecnej wiedzy słowo wireframing, nie posiada naturalnego polskiego odpowiednika, więc w artykule będę stosował angielskie nazewnictwo, jeżeli ktoś z Was zna polską nazwę, proszę podzielić się w komentarzu.

Wireframing w swojej naturalnej postaci ograniczał się do kartki papieru i ołówka, gdzie rozrysowywało się plan naszego kolejnego serwisu. Jednak wraz z popularyzacją tego typu czynnością, społeczność internetowa (jak zwykle zresztą) postanowiła sobie ułatwić pracę, poprzez odpowiednio przygotowane narzędzia i aplikacje, zarówno internetowe jak i desktopowe. W artykule tym chciałbym przedstawić kilka interesujących narzędzi wspomagających tworzenie Wireframe.

Pencil Project

Pencil Project

Pencil Project to ciekawa aplikacja działająca zarówno jako wtyczka do FireFoxa, oraz jako aplikacja desktopowa możliwa do zainstalowania na systemach Windows i Linux. Narzędzie jest rozbudowane i posiada szeroką kolekcje kształtów, w tym przypominającą szkice rysowane ołówkiem. Aplikacja jest stosunkowo prosta w obsłudze i krótka chwila zapoznania się z interfejsem pozwala na swobodne działania w programie.

Pencil jest produktem darmowym.

Czytaj dalej...

Jak zorganizować swoją bazę linków i artykułów

Branża związana z projektowaniem stron i ogólnie Internetem rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu na czytanie, poszerzanie i aktualizowanie swojej wiedzy. Z drugiej strony ten sam Internet zalewa nas niebagatelną ilością nowych informacji, w postaci blogów, serwisów tematycznych, czy aplikacji społecznościowych. Problemem zawsze pozostaje czas, a właściwie jego brak.

Podczas 2 dni przeprowadzki, kiedy nie byłem dłużej przy komputerze, liczba nowych wpisów w moich RSS wynosiła ponad 300. Oczywiście część z tych wpisów przeglądnę pobieżnie, część w ogóle mnie nie zainteresuje, ale wiele jest takich, których nie przeczytanie będzie ogromną stratą. Dlatego warto tego typu wpisy zapisywać do późniejszego przeczytania. W tym artykule przedstawię dwa stosowane przez mnie narzędzia.

Delicious

Delicious

Delicious jest świetnym miejscem do przechowywania ciekawych i interesujących artykułów, które chcemy zachować do późniejszego czytania. Dzięki systemowi tagów mamy możliwość doskonałego segregowania informacji. Istnieje możliwość przeglądania bookmarków innych osób, oraz najpopularniejszych linków dla konkretnych kategorii. Oczywiście jeżeli chcemy zachować pewne linki dla siebie mamy możliwość prywatnego przechowywania. Polecam stworzyć sobie tag o nazwie np. „do_przeczytania”, i tam wrzucać artykuły, które w danym momencie nie mamy czasu przeczytać.

Czytaj dalej...

Wykresy na stronach i aplikacjach internetowych

Serwisy internetowe to obecnie nie tylko klasyczne wizytówki, czy blogi, ale także wysokiej jakości aplikacje bazodanowe, dla których typowe tekstowe i tabelaryczne prezentowanie danych może być nie wystarczające. Z pomocą przychodzą nam narzędzia do tworzenia i wyświetlania różnych typów wykresów. Najczęściej korzystają one z możliwości JavaScript i Flash. Obecnie dużą popularność zdobywa metoda wykorzystujące Canvas dostępną w HTML5. W artykule tym przedstawię 6, moim zdaniem, najciekawszych narzędzi do prezentowania danych w formie wykresów w aplikacjach internetowych. Dodatkowo starałem się poszukiwać rozwiązań darmowych do wykorzystania komercyjnego.

CanvasXpress

Biblioteka o ogromnych możliwościach wykorzystująca JavaScript i dostępny od HTML5 tag Canvas. Do wyboru mamy kilka rodzajów wykresów. Biblioteka jest dobrze udokumentowana i posiada wiele interesujących przykładów. Udostępniona jest na licencji LGPL i testowana była na większości nowoczesnych przeglądarkach. Przy pomocy dodatkowych bibliotek zadziała także w IE6 i innych starszych przeglądarkach nie obsługujących Canvas.

jqPlot

jqPlot podobnie jak poprzednia biblioteka wykorzystuje Canvas, ale dodatkowo korzysta z popularnego Frameworka JavaScript – jQuery. Wydaje się mieć trochę mniejsze możliwości w porównaniu do CanvasXpress, brakuje interakcji po najechaniu myszką na wykres. Z drugiej strony wykresy wydają się trochę czytelniejsze. jqPlot jest całkiem przyzwoicie udokumentowana i zawiera sporo interesujących przykładów. Została także przetestowana i działa w starszych przeglądarkach jaki IE6, IE7, oraz starszych wersjach FireFox.

Czytaj dalej...

Bounce – podziel się opinią na temat projektu strony

Podczas projektowania stron internetowych opinia jak największej liczby osób, może być nieocenioną pomocą, zarówno dla wyglądu strony jak i jej użyteczności. Tutaj z pomocą przychodzi nam rewelacyjne narzędzie firmy ZURB – Bounce. Aplikacja ta pozwala nam na szybką wymianę opinii na temat poszczególnych elementów strony, za pomocą prostych notatek zamieszczanych na ocenianym projekcie.

Jak to działa?

Obsługa tej aplikacji jest wręcz banalnie prosta. Na stronie głównej podajemy link do strony lub podstrony projektu, który chcemy oceniać. Po krótkiej chwili program przedstawi nam zrzut ekranu naszej podstrony i poprosi o podanie imienia. W przypadku wysyłania projektu do dużej liczby osób polecam podawania przynajmniej swojego Nicka, gdyż jest on podawany przy notce, jaką dodaliśmy na stronie i pozwala na łatwiejszą komunikację.

Czytaj dalej...

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link