Wycinanie w Photoshop – część 2 Kanały

wyc-part2-tytul.jpg

Po artykule z wycinaniem elementów przy wykorzystaniu maski koloru, nadszedł czas na pokazanie kolejnej metody, tym razem wykorzystamy do tego kanały RGB obrazka.

Wycinanie kanałem jest dość dobra metodą wycinania obiektów z zdjęć. Sprawdza się przede wszystkim w wypadku obiektów nieregularnych. Aby można je zastosować, obiekt na zdjęciu wyjściowym powinien być w innym kolorze niż tło.

Ja będę pracować na poniższych dwóch zdjęciach:

Wycinanie w Photoshop

Jako reprezentacja obiektów o nieregularnym kształcie – Futrzak i o gładkich krawędziach – Łoś

Wchodzimy w zakładkę Kanały. Mamy tu obrazek rozbity na poszczególne składowe RGB.

RGB obrazka

Wybieramy kanał na którym nasz obiekt wyróżnia się najbardziej z tła, u mnie to kanał zielony w obu przypadkach. Kopiujemy go (prawy przycisk na kanale -> Powiel kanał). Teraz należy doprowadzić do takiego stanu aby obiekt wycinany był wypełniony bielą, a tło było czarne. Najpierw lekko poprawiamy kontrast. Używamy narzędzia Obraz -> Dopasowania -> Poziomy. Ustawiamy parametry tak aby poprawić kontrast między krawędziami obiektu, a tłem.

Poziomy

Wynikiem czego otrzymujemy:

Rozjaścnianie

Następnie narzędziem Rozjaśnij/Ściemnij poprawiamy jakość krawędzi i wypełniamy obiekty na biało.

Podpis obrazka (niewymagane)

Powstały kanał użyjemy teraz jako zaznaczenie. Wchodzimy w Zaznacz -> Wczytaj zaznaczenie… i z listy wybieramy naszą kopie. Teraz wystarczy tylko stworzyć nową warstwę. Np.: Warstwa -> Nowa -> Warstwa przez wycinanie… Gotowe:

Wynik wycinania

W wypadku obiektów o nieregularnych kształtach, futer, włosów itp. Kolor tła wpływa na zabarwienie elementów brzegowych. W innym artykule pokarze jak dopasować taki brzeg do otoczenia.

Zapraszam także do innych części tego cyklu:

DyskusjaKomentarze: 2

  • Sabina 15 marca 2013 12:52
    Świetne!
    Przyznam że za pierwszym razem efekt wyszedł mi dość słabo, ale podczas kolejnych prób było coraz lepiej. Przydatna technika, przedstawiona w bardzo przystępny sposób :)

    Pozdrawiam:)
  • r 17 czerwca 2017 11:14
    Z łatwością można się pogubić, nie widziałem jeszcze tak roztrzepanego poradnika z którego nie można wyciągnąć nawet minimum ... nie polecam, strata czasu, ciekawsze są w sieci.

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link