Wykresy na stronach i aplikacjach internetowych

wykresy-title.jpg

Serwisy internetowe to obecnie nie tylko klasyczne wizytówki, czy blogi, ale także wysokiej jakości aplikacje bazodanowe, dla których typowe tekstowe i tabelaryczne prezentowanie danych może być nie wystarczające. Z pomocą przychodzą nam narzędzia do tworzenia i wyświetlania różnych typów wykresów. Najczęściej korzystają one z możliwości JavaScript i Flash. Obecnie dużą popularność zdobywa metoda wykorzystujące Canvas dostępną w HTML5. W artykule tym przedstawię 6, moim zdaniem, najciekawszych narzędzi do prezentowania danych w formie wykresów w aplikacjach internetowych. Dodatkowo starałem się poszukiwać rozwiązań darmowych do wykorzystania komercyjnego.

CanvasXpress

Biblioteka o ogromnych możliwościach wykorzystująca JavaScript i dostępny od HTML5 tag Canvas. Do wyboru mamy kilka rodzajów wykresów. Biblioteka jest dobrze udokumentowana i posiada wiele interesujących przykładów. Udostępniona jest na licencji LGPL i testowana była na większości nowoczesnych przeglądarkach. Przy pomocy dodatkowych bibliotek zadziała także w IE6 i innych starszych przeglądarkach nie obsługujących Canvas.

jqPlot

jqPlot podobnie jak poprzednia biblioteka wykorzystuje Canvas, ale dodatkowo korzysta z popularnego Frameworka JavaScript – jQuery. Wydaje się mieć trochę mniejsze możliwości w porównaniu do CanvasXpress, brakuje interakcji po najechaniu myszką na wykres. Z drugiej strony wykresy wydają się trochę czytelniejsze. jqPlot jest całkiem przyzwoicie udokumentowana i zawiera sporo interesujących przykładów. Została także przetestowana i działa w starszych przeglądarkach jaki IE6, IE7, oraz starszych wersjach FireFox.

Google Chart Tools

Bardzo ciekawy projekt od Googla z dosyć nietypowym podejściem do tematu. Google Chart Tool pozwala na dynamiczne generowanie wykresów przy pomocy parametrów URL. Gdy potrzebujemy trochę więcej danych niż pozwala nam przesłanie poprzez GET, API umożliwia także na korzystanie z metody POST. Do wyboru jest przyzwoita ilość typów wykresów. Mamy także możliwość edytowania podstawowych danych na temat wyglądu wykresu. W przeciwieństwie do innych tego typu bibliotek GCT nie wymaga dodatkowych bibliotek. Dokumentacja jest bardzo obszerna, a do dyspozycji użytkowników został oddany rewelacyjny generator wykresów.

FusionCharts Free

Tym razem do dyspozycji mamy rozwiązanie Open Source oparte na Flashu. Co pozwala na prezentowanie wysokiej jakości, animowane wykresy działające we wszystkich przeglądarkach posiadające obsługę Flasha. Do dyspozycji mamy API w kilku popularnych językach jak: PHP, ASP, Python i kilku innych. Do używania tej biblioteki nie jest wymagana, żadna znajomość Flasha. Dokumentacja napisana jest bardzo przystępnie, istnieje także możliwość zobaczenia przykładów wykorzystania FusionCharts Free. Istnieje także wersja płatna Fusion Charts posiadająca dodatkowe możliwości i usługi.

pChart

pChart to projekt klasy, która za pomocą PHP i biblioteki GD umożliwia tworzenie popularnych typów wykresów. Wykresy prezentują się bardzo dobrze. Istnieje możliwość pobierania danych bezpośrednio z bazy danych poprzez SQL, z plików CSV i ręcznie ustawionych danych. Do dyspozycji mamy prosty generator dzięki któremu zobaczymy możliwości biblioteki. Projekt jest solidnie udokumentowany. Dostępna jest także wersja 2 biblioteki, ale jest ona już płatna.

Open Flash Chart

Kolejny ciekawy projekt wykorzystujący Flash. Wykresy są naprawdę wysokiej jakości, interaktywne i czytelne. Do wykorzystania mamy szereg bibliotek w najpopularniejszych językach. Dokumentacja jak we wszystkich tego typu projektach stoi na wysokim poziomie. Pojawiła się również 2 wersja tego projektu, również udostępniana za darmo na licencji LGPL.

Trudny wybór należy do Was

Jak widać wszystkie biblioteki charakteryzują się niezwykle wysokim poziomem, zarówno jakością wykresów, dokumentacją jak i możliwościami, a wszystko to za darmo do użytku komercyjnego. Wybór będzie trudny, ale dzięki szerokiemu wachlarzowi technologii możemy wybrać to co w danym momencie najbardziej nam odpowiada. W najbliższym czasie zamierzam, zaprezentować dokładniej kilka z powyższych bibliotek, wraz z krótkim tutorialem wykorzystania wykresów na stronach internetowych.

DyskusjaKomentarze: 2

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link