Kategoria: Inspiracje

Portale internetowe - charakterystyka

Portale internetowe to bardzo specyficzny typ strony. Stosunkowo rzadko ma się okazję tworzyć tego typu serwis ze względu na jego stopień skomplikowania i ogromnych kosztów jakie należy ponieść, aby zbudować i wypromować nowy portal. W przypadku portali graficy nie mają zbyt dużego pola do popisu, najczęściej serwisy takie są bardzo ubogie w różnego rodzaje fajerwerki wizualne. Priorytetem jest zawsze czytelność i wydajność pracy portalu. Dlatego w przypadku portali internetowych zawsze najważniejszą rolę odgrywa Copywriting. Pisanie tekstów, a zwłaszcza chwytliwych nagłówków, to podstawa sukcesu najpopularniejszych portali.

Kolorystyka tego typu serwisów najczęściej jest monochromatyczna, z bardzo dużym kontrastem miedzy tłem, a tekstem, co znacznie poprawia czytelność wiadomości. Wykorzystywane są możliwości AJAX połączone z zakładkami, oraz często możliwość dostosowywania kolejności interesujących nas tematów. Ważnym czynnikiem jest także doskonała integracja z reklamami, które są nieodłącznym elementem portali internetowych i pozwalają spieniężyć ogromny ruch jaki do nas trafia.

Poniżej kilka przykłądów interesujących portali.

Yahoo

Yahoo

Turystyka

Turystyka - Mytambyli.pl

Czytaj dalej...

Strony o tematyce dziecięcej i młodzieżowej – inspiracje

Styl jaki planujemy dla naszej nowej strony jest nie tylko zależny od naszej pomysłowości i kreatywności, ale wymaga dostosowania się do ogólnych trendów i docelowego odbiorcy serwisu. Dlatego często na stronach o konkretnej tematyce znajdują się podobne elementy i schematy. Dzisiaj chciałbym przedstawić kilka przykładów dla stron z branży dziecięcej i młodzieżowej. Np sklepów z odzieżą, zabawkami itp.

Charakterystyczne elementy

  • strony na ogół posiadają wiele kolorów
  • wesołe barwy, żółty, zielony, błękitny
  • duża liczba obrazków i zdjęć, mało tekstu
  • często pojawiają się kreskówkowe postacie, lekkie animacje

Przykłady

Guppies

Gupppies

WOW Toys

WOW Toys

Czytaj dalej...

Panel administracyjny – rozwiązania i przykłady

W trakcie pracy nad swoim systemem zarządzania treścią doszedłem do etapu planowania pierwszej strony aplikacji czyli tzw. Dashboardu. Z definicji ma on pełnić role informacyjną i ułatwiającą wykonywanie podstawowych czynności w naszym systemie. Jego przydatność przy niewielkich projektach może być dyskusyjna, jednak przy większej ilości modułów w aplikacji znacznie zwiększa użyteczność i szybkość pracy. W tym artykule postanowiłem zamieścić krótki przegląd podstawowych rozwiązań występujących w podobnych pulpitach, a także przedstawić kilka przykładów aplikacji oraz elementy jakie zastosowali ich autorzy.

Standardowe elementy

  • szybkie akcje – lista najczęściej wykonywanych czynności, pozwalają na dostęp do podstawowych akcji naszej aplikacji np. dodaj artykuł, dodaj obrazek, dodaj kategorie itp.
  • ostatnio wykonywane czynności – historia czynności jakie zostały wykonane w ostatnim czasie, może być przydatna w przypadku dużej liczby osób odpowiedzialnych za zawartość serwisu
  • ostatnie... – lista kilku ostatnio dodanych elementów strony, np. ostatnie komentarze, ostatnie artykuły, często połączone z moderacją danych elementów.
  • statystyki strony – krótkie podsumowanie odwiedzin
  • pomoc – informacje na temat użytkowania systemu, często odnośniki do stron z pomocą lub pliki PDF z instrukcją obsługi
Czytaj dalej...

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link