Kwiatek – narzędzie zniekształceń

kwiat-title.jpg

Tematem dzisiejszego artykułu będą wszelkiego rodzaju zniekształcenia, jakim można poddać obiekty czy grupy w Illustratorze. Stworzymy dowolny kwiatek, a następnie nałożymy mu skomplikowaną szatę kolorystyczną. Najpierw wykonamy płatki. Ja posłużę się specjalną własnością Narzędzie Linia (\). Wybieramy go klikamy w dowolne miejsce na arkuszu i z wciśniętym przyciskiem myszki oraz klawiszem Tyldy (~) zataczamy koło. Powstaje pęk linii o wspólnym początku. W zależności od prędkości ruchu myszką uzyskujemy różną ich długość i ilość.

Narzędzie zniekształceń

Teraz należy poprzycinać je na odpowiednią długość i dorysować środek. My stworzymy środek, następnie skopiujemy go dwukrotnie, jedną kopie nieznacznie powiększając a drugą powiększając. Zachęcam do narysowania go odręcznie, np. za pomocą Narzędzie Ołówek (N), będzie wtedy naturalniejszy.

Narzędzie zniekształceń

Teraz za pomocą narzędzia Kontur w panelu Odnajdywanie Ścieżek przycinamy linię do najmniejszego i największego kształtu usuwając artefakty pozostałe po operacji.

Narzędzie zniekształceń

Teraz nadamy kształt poszczególnym płatkom. Najprościej jest zwyczajnie wybrać jakiś kształt linii i określić jej grubość (u mnie 50 px). Następnie rozszerzamy wygląd.

Narzędzie zniekształceń

Teraz usuńmy część płatków, a pozostałe pogrupujmy w warstwy i ułóżmy w odpowiedniej kolejności. Trzy będą w zupełności wystarczające.

Narzędzie zniekształceń

Teraz przygotujemy wzór płatka, który później będziemy nakładać na powierzchnie kwiatka za pomocą narzędzi zniekształceń. Podobnie jak w wypadku pędzli, czy obiektów 3D operacją zniekształcenia można poddawać tylko wektory proste, czyli linie i wypełnienia oraz symbole, bez gradientów i stylizacji. Zaczynamy od prostokąta, który ma mniej więcej rozmiar jednego płatka.

Narzędzie zniekształceń

Następnie dorysowuje Narzędziem Ołówek (N) dwie plamy koloru. Dodaje cienie i świtała z zastosowaniem przeźroczystości, oraz kilka krzywych o rożnych kształtach. Całość grupujemy i kopiujemy. Wchodzimy do pierwszej grupy płatków, wklejamy nasz obiekt i dopasujemy do pierwszego elementu. Należy pamiętać, że zawsze będziemy zniekształcać obiekt z niższej warstwy do kształtu obiektu z wyższej.

Narzędzie zniekształceń

Teraz czas na zniekształcanie. Zaznaczamy zarówno płatek jak i grupę pod nim. Wchodzimy do Obiekt->Zniekształcenia z wykorzystaniem formy->Z obiektem na wierzchu. Illustrator dopasuje nam wszystko.

Narzędzie zniekształceń

Podobnie postępujemy z pozostałymi płatkami. Uwaga Zniekształcenie z wykorzystaniem formy nie jest idealne, ma problemy z przekształcaniem elementów skośnych. W takich wypadkach najlepiej jest obrócić o kąt (prawy przycisk myszy Przekształcenia->Obróć…), który zbliża element do pionu lub poziomu, przekształcić a następnie powrócić do poprzedniego ustawienia podając kąt z znakiem przeciwnym. Dla większej głębi ja przyciemniłam trochę wzór płatka dla niższych warstw.

Narzędzie zniekształceń

Pozostał środek. Ja swój skopiowałam. Na dolną warstwę nałożyłam gradient promienisty. Górną ustawiłam na wypełnienie czarnym kolorem a następnie zastosowałam Efekty->Szkic->Siatka pęknięć na filmie. Przeźroczystość górnej warstwy zmieniłam na Różnica.

Narzędzie zniekształceń

Ostatnim szlifem będzie dodanie cieni na płatki. W tym celu kopiujemy górną i dolną warstwę płatków raz a środkową dwa razy. Następnie używamy Obiekt->Spłaszcz przeźroczystość… oraz dodajemy ścieżki. Górną warstwę i jedną środkową obracamy o około 5 stopni. Następnie wyciągamy wspólne części obróconej górnej warstwy i nieobróconej środkowej oraz obróconej środkowej i nieobróconej dolnej. Oto efekty:

Narzędzie zniekształceń - koniec

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2018 Webnote

Projekt i wykonanie: Xelos

Dodaj link