Internet Explorer 9 – w pogoni za konkurencją

ie9-title.jpg

Rynek przeglądarek internetowych jest obecnie najlepszym przykładem, jak dobra i zdrowa konkurencja może pozytywnie wpłynąć na rozwój technologii. Od dłuższego czasu Microsoft boleśnie przegrywa rywalizacje z FireFox o dominacje wśród przeglądarek, a szybko rozwijający się Chrome może zepchnąć produkty MS na dalsze pozycje. Ktoś jednak w potentacie z Redmond postanowił podnieść rękawice i efektem prac jest 9 wersja Internet Explorer. Microsoft postanowił otworzyć się na użytkowników i co jakiś czas prezentuje kolejne etapy prac nad swoim produktem. Dla posiadaczy systemów Vista i wyższych udostępniane są wersje beta z najnowszym Preview 7 na czele. Co w niej otrzymamy?

Wsparcie dla HTML5 i CSS3

Firma Microsoft wzięła sobie bardzo do serca zgodność ze standardami i nowymi technologiami. Postanowiła zaimplementować wsparcie dla HTML5 i CSS3. Otrzymamy obsługę między innymi:

  • nowych elementów dostępnych wraz z HTML5 (np. article, section, nav)
  • obsługę audio i video
  • wsparcie dla Canvas
  • obsługę formatu SVG
  • standardowe elementy CSS3 (np. border-radius, media, RGBA)
  • transformacje
  • część nowych selektorów

Pełną, subiektywną* listę obsługiwanych elementów udostępnia nam na swoich stronach Microsoft, wraz z porównaniem do poprzednich wersji przeglądarek.

* subiektywną ponieważ dziwnym sposobem nie wypisane zostały elementy nieobsługiwane przez IE9, ale wspierane przez inne przeglądarki, np. transitions, text-shadow, niektóre selektory

Dbałość o wydajność

Szybkość działania IE zawsze stanowił problem. Niektóre wcześniejsze wykresy pokazywały wręcz druzgocącą przewagę konkurencji nad produktami Microsoftu. Tym razem jednak ma być inaczej dane pokazane na podstawie najnowszego Preview 7, wyglądają naprawdę obiecująco:

Wydajność Internet Explorer 9

Jak widać rozrzut między kolejnymi przeglądarkami nie jest już tak duży i przeglądanie stron powinno być o wiele szybsze.

Sprzętowe wspomaganie

W nowym IE otrzymamy również sprzętowe wspomaganie dla grafiki, filmów, animacji, a nawet renderowania tekstu. Wszystko to dzięki wykorzystaniu procesora z karty graficznej do niezbędnych obliczeń. Na stronie Internet Explorer Test Drive dostępnych jest kilka ciekawych przykładów do testowania wydajności pracy w przeglądarkach.

Potencjalne problemy

Widać wyraźnie, że firma Microsoft poważnie potraktowała swoją najnowszą wersję przeglądarki. Jednak, czy będą w stanie konkurować z innymi programami? Trzeba zauważyć, iż same standardy HTML5 i CSS3 są w tej chwili w fazie produkcji i ich specyfikacja zmienia się nadzwyczaj często. Pytaniem jest czy Internet Explorer 9, będzie w stanie szybko reagować na nadchodzące zmiany? Pamiętając poprzednie wersje, raczej ciężko być optymistą, a dla przykładu podczas pisania tego artykułu nastąpił kolejny update Chroma z wersji 7 na 8. Podobnie szybko reagują developerzy Firefoxa. Co z brakującymi elementami CSS3, jak na przykład transitions? Trzeba mieć nadzieje, że pod wpływem nacisków webdeveloperów i blogosfery braki te zostaną uzupełnione.

Podsumowanie

Internet Explorer 9 w porównaniu do swoich starszych braci będzie z pewnością ogromnym krokiem w przód. Nie ma jednak co ukrywać, ten krok jest tylko dogonieniem czołówki, a o wyprzedzeniu na razie nie może być mowy. Nie mniej jednak warto obserwować rozwój nowego produktu Microsoftu, zobaczymy jak poradzą sobie z bardzo złymi wspomnieniami dotyczącymi wcześniejszych produktów, oraz jak szybko będą reagować na zmiany i rozwój kolejnych technologii.

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link