Nowości w NetBeans 7.2

nb72-title.jpg

Wielkimi krokami nadchodzi kolejna wersja mojego ulubionego IDE – NetBeans o numerze wersji 7.2. Jak zwykle lista zmian jest imponująca. Osobiście skupie się na najciekawszych nowościach w kontekście programowania w PHP.

Wsparcie dla PHP 5.4

Developerzy NetBeans bardzo szybko zareagowali na premierę najnowszej wersji PHP, o której wspominałem już na łamach Webnote. Mamy więc do dyspozycji wsparcie dla:

  • Traits
  • Skrócona składnia tablic
  • Array Dereferencing
  • Podpowiadanie składni dla obiektów anonimowych
  • Prawidłowe podpowiedzi i oznaczanie błędów przy zmiennych w postaci binarnej

Ogólnie zmiana dla mnie mało znacząca, gdyż jeszcze nie miałem przyjemności skorzystać z PHP 5.4 przy komercyjnych projektach. Ale dobrze wiedzieć iż programiści NetBeans szybko reagują na nowości w PHP.

Zdalna synchronizacji projektu

Synchronizacja

Na tą funkcjonalność czekałem już od jakiegoś czasu. Umożliwia ona synchronizacje naszych projektów za pomocą FTP. Rozpoczynając synchronizację zobaczymy listę plików, które różnią się pomiędzy wersją lokalną, a serwerową. Jednocześnie będziemy mieli możliwość rozwiązania wszystkich konfliktów podczas synchronizacji. Wygląda to praktycznie identycznie jak w przypadku typowych systemów kontroli wersji jak Git czy SVN, z tą różnicą iż nie potrzebujemy do tego specjalnych skryptów na serwerze.

Wsparcie dla zewnętrznych narzędzi

Jednocześnie wprowadzona wsparcie dla wielu interesujących narzędzi związanych z programowaniem w PHP. Miłośnicy Symfony2 będą bardzo zadowoleni z wprowadzonego wsparcia dla ich ulubionego frameworka, a także dla ściśle powiązanego Twiga. Dodano także obsługę Doctrine2 wraz z adnotacjami w komentarzach. Dla osób doskonale komentujących swój kod udostępniono narzędzie ApiGen. Narzędzi podobne do PHPDoc, które pozwoli nam na wygenerowanie dokumentacji API na podstawie naszego kodu.

Zobacz wszystkie zmiany

Pod tym adresem znajdują się wszystkie zmiany i poprawki wprowadzone w wersji 7.2. Moim zdaniem warto jeszcze zwrócić uwagę na kolorowanie składni dla plików konfiguracji Apache, w tym .htaccess oraz usprawnienie podpowiedzi w IDE. Moim zdaniem brakuje jeszcze troszkę pracy przy wsparci dla systemu kontroli wersji i lepszej prezentacji historii commitów. Mam nadzieje

Dodaj komentarz Komentarze są moderowane, a przy linkach używane jest rel="nofollow". Prosimy o nie reklamowanie i nie spamowanie w komentarzach.
Linki tworzone za pomocą tagu [url] np: [url=www.xyz.pl]xyz[/url]
Źródła za pomoc tagu [code] z wskazaniem języka np. [code=php] echo [/code]

Copyright © 2024 Webnote

Projekt i wykonanie: Tworzenie stron internetowych

Dodaj link